Marčeka uznal súd vinným z vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice, ale nedostal doživotie

6.4.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 6. apríla 14:55

Špecializovaný trestný súd odsúdil na 23 rokov väzenia Miroslava Marčeka, ktorý zastrelil podnikateľa Petra Molnára, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Odpykať by si ho mal v zariadení s najprísnejším stupňom stráženia.

Takisto mu súd vymeral ochranný dohľad na dobu troch rokov. Poškodeným rodičom Jána Kuciaka by mal tiež uhradiť nemajetkovú ujmu vo výške 140-tisíc eur, matke Martiny Kušnírovej 70-tisíc eur a sestre Petra Molnára Silvii 40-tisíc eur Miroslav M. sa k žalovaným skutkom priznal, preto bol vylúčený na samostatné konanie.

Pojednávanie v tejto veci bolo pôvodne naplánované už na 17. marca, súd ho však pre aktuálnu situáciu spojenú so šírením koronavírusu zrušil. Z rovnakého dôvodu bol na pondelkové pojednávanie obmedzený prístup verejnosti a médií.

Z pojednávania bol však umožnený zvukový prenos pre vybrané médiá. Marček na súde nebol, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Egocentrik s citovým chladom

Pred súd predstúpil prokurátor, aby prečítal znalecký posudok z oblasti psychiatrie, v ktorom sa uvádza, že Marček netrpel a netrpí duševnou poruchou a mohol tak rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania. „V čase spáchania skutku boli jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti zachované,“ konštatuje posudok.

Podľa záverov posudku z oblasti klinickej psychológie je Marček egocentrický, jeho správanie je bez prejavov emócií. Ľútosť nad spáchaním skutku, ktorú obžalovaný vyjadril, hodnotí posudok ako „menej autentickú“.

„Nie sú prítomné známky patologických porúch,“ konštatuje posudok s tým, že motivácia Marčeka spáchať žalované skutky bola, najpravdepodobnejšie, zištná. Celkovú prognózu resocializácie obžalovaného hodnotí posudok ako nepriaznivú.

Autor posudku, znalec Róbert Mathé, pred súdom doplnil, že Marčeka charakterizuje citový chlad, pričom u neho tiež zaregistroval „ľahké osvojenie si motívov protispoločenského konania“.

„Obžalovaný vždy inklinoval k aktivitám militantného charakteru,“ zdôraznil a poukázal, napríklad, na jeho bývalú kariéru vojaka. Svoje správanie Marček podľa znalca ľahšie ovláda, keď má nad sebou nejakú autoritu. „Problémom je, keď funguje samostatne,“ povedal.

Záverečné prejavy

Súd udelil procesným stranám povolenie na prednes záverečných rečí.

Prokurátor zdôraznil, že obžalovaný priznal spáchanie mimoriadne závažných trestných činov, pričom jeho pohnútky boli prevažne zištné. V prípade vraždy Martiny Kušnírovej bolo zase jeho motívom zbaviť sa svedka. Pokiaľ ide o výšku uloženého trestu, prokurátor sa prikláňa k trestu 25 rokov väzenia a nie doživotnému trestu, ktorý za trestný čin úkladnej vraždy môže byť takisto uložený.

Svoj návrh zdôvodnil tým, že Marček sa ku skutkom priznal a pomohol pri ich objasňovaní. Bez výpovede Marčeka by podľa prokurátora napríklad v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára nebolo vôbec možné vzniesť obvinenie.

Právny zástupca matky zavraždenej Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica s návrhom prokurátora nesúhlasí, pričom podľa neho je možné Miroslavovi M. uložiť doživotný trest. Podľa neho sa totiž obžalovaný priznal až potom, čo orgány činné v trestnom konaní za vraha označili jeho bratranca Tomáša Sz., s ktorým má blízky vzťah a vnímal ho ako autoritu.

Tiež poukázal na znalecký posudok psychológa, podľa ktorého je prognóza nápravy obžalovaného nepriaznivá. Advokát rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic zopakoval, že poškodení si uplatňujú nemajetkovú ujmu v celkovej hodnote jeden milión eur.

Obhajca Miroslava M. Martin Endrödy vyjadril názor, že jeho klientovi by mohol byť uložený aj mimoriadne znížený trest. „Že niekto neprejavuje ľútosť spôsobom, akým si predstavujeme neznamená, že žiadnu ľútosť necíti,“ povedal na margo prečítaných znaleckých posudkov.

Pripomenul, že Miroslav M. rozsiahlo vypovedal k žalovaným skutkom a uviedol všetky potrebné skutočnosti. Advokát tiež zdôraznil, že jeho klient nebol doposiaľ súdne trestaný.

Priznal sa k vražde Kuciaka

Marček sa na predošlých súdnych pojednávaniach priznal k tomu, že zastrelil Kuciaka, jeho partnerku Martinu Kušnírovú a tiež podnikateľa Petra Molnára. Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie, pričom súd má v jeho prípade rozhodovať len o výške jeho trestu. Pojednávanie so zvyškom obžalovaných vrátane podnikateľa Mariana Kočnera. je zatiaľ naplánované na 15. apríla.

Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.

Účasť na vražde už predtým priznal Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, súdy, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Marčeka uznal súd vinným z vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice, ale nedostal doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Follow by Email