Slafkovský bezchybnou jazdou zvíťazil vo finále C1 v Markkleebergu, Martikán mohol byť druhý

31.8.2019 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 31. augusta 15:52

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský ovládol sobotňajšie finále súťaže kanoistov na pretekoch 4. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Markkleebergu.

Tridsaťšesťročný víťaz semifinálového kola predviedol vo finále bezchybnú jazdu, triumfoval časom 92,54 s. Za skúseným Liptákom skončil na 2. mieste Slovinec Luka Božič (+1,79 s), tretí bol domáci pretekár Franz Anton (+1,89 s).

Martikán pokazil

„Tie pocity ťažko opísať. Naposledy som ich po pretekoch Svetového pohára prežíval v roku 2016, keď som v tomto prestížnom seriáli vyhral v La Seu d’Urgell i v Pau, ale odvtedy som zbieral len druhé a tretie miesta. Bolo to veľmi náročné, ale som naozaj veľmi šťastný, že som to nakoniec dokázal. Čo sa týka internej olympijskej kvalifikácie, toto víťazstvo je síce pekné, ale v konečnom účtovaní veľa neznamená. Ak chcem byť prvý aj pri konečnom účtovaní, tak mám pred sebou ešte veľa ťažkej práce,“ uviedol obhajca celkového prvenstva vo Svetovom pohári Slafkovský pre web canoe.sk.

„Finále som pokazil. Už prejazd medzi druhou a treťou bránkou mi nevyšiel podľa predstáv a keď som si ťukol sedmičku, vedel som, že to už nedobehnem. Na ľahkej trati bolo totiž málo náročných úsekov, kde by som stratu mohol znížiť. V prvom rade išlo o preteky Svetového pohára, takže ma mrzí, že som neskončil aspoň na stupňoch víťazov. Chcel som však vyhrať a teraz sa o to pokúsim v Prahe. Nominačné súboje o Tokio sme ešte len odštartovali, zďaleka nie je nič rozhodnuté. Už prvé preteky však ukázali, že ten, kto z nás troch si vybojuje olympijskú miestenku, musí byť na stupňoch víťazov,“ nadviazal päťnásobný olympijský medailista Martikán.

Tretí Slovák vo finále C1 Matej Beňuš skončil štyri stotiny sekundy za Martikánom na 5. mieste.

Ženy neuspeli

Bez finálovej miestenky zostali všetky tri slovenské kajakárky, ktoré sa predstavili v semifinále – Jana Dukátová, Eliška Mintálová aj Elena Kaliská.

Dukátová skončila trinásta, Mintálová obsadila v semifinále konečnú 16. priečku a Elenu Kaliskú klasifikovali na 18. poste z celkového počtu 30 štartujúcich.

„Je to škoda, pretože som sa cítila na vode dobre, ale spravila som viacero chýb, ktoré ma stáli účasť vo finále. Po dvanástu bránku to ešte bolo v poriadku, ale potom som si ,ťukla‘ trinástku, nevyšiel mi prejazd medzi 18. a 19. bránkou a aj výjazd do dvadsiatky mohol byť rýchlejší. Možno to vyplynulo aj z toho, že mi už dochádzali sily,“ poznamenala Dukátová, štvrtá z ostatných OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. V nedeľu sú na programe súťaže kanoistiek a kajakárov, ako aj disciplína Extreme Canoe Slalom.

Boj o olympiádu

Na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu sa začala slovenská kvalifikácia o účasť na OH 2020 v Tokiu. Súčasťou internej kvalifikácie okrem Markkleebergu je aj finále Svetového pohára v Prahe-Troji, majstrovstvá sveta v španielskom Seu d’Urgell v druhej polovici septembra a v máji 2020 majstrovstvá Európy v Londýne.

V každej kategórii bojuje o účasť na OH bojovať trojica pretekárov. Ak nastane situácia, že niektorý z tria dosiahne matematicky nedostihnuteľný náskok už po troch pretekoch, nominačný boj sa uzavrie už po svetovom šampionáte. V opačnom prípade nominácia pokračuje a rozhodne sa až na ME v Londýne 2020.

Svetový pohár vo vodnom slalome

  • 4. kolo – Markkleeberg (Nem.) – sobota

C1M – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 92,54 s (0), 2. Luka Božič (Slovin.) 94,33 (0), 3. Franz Anton (Nem.) 94,43 (0), 4. Michal Martikán (SR) 95,71 (2), 5. Matej Beňuš (SR) 95,75 (0)

K1Ž – finále: 1. Ricarda Funková (Nem.) 95,27 s (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 99,02 (0), 3. Stefanie Hornová (Tal.) 99,62 (0), … 13. Jana Dukátová 106,60 (2), 16. Eliška Mintálová 107,87 (4), 18. Elena Kaliská (všetky SR) 108,21 (2) – nepostúpili zo semifinále

Viac k témam: Svetový pohár vo vodnom slalome
Zdroj: Webnoviny.sk – Slafkovský bezchybnou jazdou zvíťazil vo finále C1 v Markkleebergu, Martikán mohol byť druhý © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Follow by Email
Facebook
Facebook