Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty

12.10.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenská pošta vydala špeciálnu poštovú známku k 40. výročiu založenia Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Známka vyšla 11. októbra v rámci tradičného emisného radu „Ochrana prírody“ pod názvom „Ovocné stromy – hruška obyčajná“. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Pohľad na krajinu Bielych Karpát

Motívom poštovej známky je pohľad na krajinu Bielych Karpát v popredí s hruškou obyčajnou. „Táto chránená krajinná oblasť sa vyznačuje práve výskytom viacerých druhov raritných odrôd starých ovocných stromov, ktoré sa už nevyskytujú nikde v prírode,“ uviedla Rovenská.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, medzihárčia, obálky a pečiatky je akademický maliar Karol Felix.

Známka má rozmery 54,4 x 44,4 milimetrov vrátane perforácie. Vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami. Nominálna hodnota známky je 1,70 eura. Známku vytlačila technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.

Rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej

Súčasne s poštovou známkou vydáva Slovenská pošta obálku prvého dňa s pečiatkou takzvanej First day cover s dátumom 11. 10. 2019 a domicilom mesta Nemšová.

Motívom prítlače obálky je rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej. Motívom pečiatky je kvet hrušky. Obálku spolu s pečiatkou vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT, s.r.o. Slovenská pošta taktiež vydá aj analogickú pohľadnicu carte maximum.

Obrazovým motívom pohľadnice je fotografia stromu hrušky nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Autorom fotografie je Jakub Cibík. Autorom grafickej úpravy je Adrian Ferda. Pohľadnicu vytlačila ofsetom tlačiareň spoločnosť BB PRINT, s.r.o.

Viac k témam: poštová známka
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Follow by Email