Babiš priznal kúpu nehnuteľností vo Francúzsku za stámilióny, najprv to však zapieral

Andrej Babiš popiera, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného a tvrdí, že je to len pokus ovplyvniť české voľby.

5.10.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 4. októbra 14:55

Český premiér Andrej Babiš priznal, že kúpil 16 nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 400 miliónov korún, ktoré si podľa medzinárodnej siete investigatívnych novinárov poslal cez offshorové firmy. Že by však nejaké nehnuteľnosti alebo offshorové firmy vlastnil, pre portál Novinky.cz poprel.

Zákon lex Babiš

Predseda českej vlády v pondelok novinárom povedal, že nákup cez reťazec offshorových firiem mu odporučila realitná kancelária. Jeho postup nebol vhodný pre politika, povedal v Českej televízii a podotkol, že vtedy však v politike nefiguroval.

Žiadne nehnuteľnosti však Babiš podľa svojich slov nevlastní. „Ja žiadne offshorové firmy nevlastním a ani žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku. Pre český zákon lex Babiš nemám už ani svoju bývalú českú firmu,“ vyjadril sa pre Novinky.

Už v roku 2015 pri pokuse o vyvolanie hlasovania o nedôvere vláde Babiš tvrdil, že nemá žiadne offshorové firmy. Podľa zistení investigatívnych novinárov to tak nie je.

Projekt Pandora Papers

Babiš si podľa webu investigace.cz, ktorý sa opiera o zistenia globálneho projektu Pandora Papers, v júli 2009 nechal s pomocou francúzskej právnej kancelárie DB Artwell Avocats a panamskej právnej kancelárie Alcogal anonymne a diskrétne založiť dané firmy.

Cez svoje offshorové firmy sídliace v daňových rajoch si o štyri mesiace neskôr poslal viac ako 15 miliónov eur. Za tie potom údajne nakúpil 16 luxusných nehnuteľností vo Francúzsku, vrátane zámočku Château Bigaud na Azúrovom pobreží.

Babiš odmieta, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného. Podľa neho je to pokus o jeho očernenie pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konajú v piatok a v sobotu.

Národná centrála proti organizovanému zločinu českej polície v pondelok oznámila, že sa bude kauze Pandora Papers vzhľadom na zapojenie českých občanov venovať, čo Babiš ocenil. Okrem neho v Pandora Papers figuruje cez 300 Čechov a 178 offshorových firiem s českým pozadím. Ďalších Čechov zoznam nemenoval, ale mali by byť medzi nimi bývalý minister či regionálni politici. V Pandora Papers sa ocitli aj svetoví politici.

Viac k témam: Český premiér, Pandora Papers
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš priznal kúpu nehnuteľností vo Francúzsku za stámilióny, najprv to však zapieral © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email