Biden prvýkrát od začiatku vojny navštívil Ukrajinu, stretol sa so Zelenským a oznámil pol miliardovú pomoc (video+foto)

Šéf Bieleho domu navštívil Ukrajinu po takmer roku od začiatku ruskej invázie.

21.2.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 20. februára 2023, 13:49

Americký prezident Joe Biden pricestoval do Kyjeva. Prekvapujúca prvá návšteva šéfa Bieleho domu v hlavnom meste Ukrajiny po takmer roku od začiatku ruskej invázie prišla, keď vycestoval do Poľska na stretnutie s tamojším prezidentom Andrzejom Dudom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„O rok neskôr, Kyjev stojí. Ukrajina stojí. Demokracia stojí,“ cituje Bidena spravodajská televízia CNN.

Podpora Ukrajiny zo strany USA

„Považoval som za dôležité, aby neboli žiadne pochybnosti o podpore Ukrajiny vo vojne zo strany USA. Ukrajinský ľud zakročil spôsobom, akým to v minulosti urobilo len málo ľudí,“ vyjadril sa americký prezident v Kyjeve, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, jeho manželkou Olenou či americkou veľvyslankyňou Bridget Brink.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stretnutie Bidena a Zelenského v Kyjeve (fotografie)

Ako poznamenal, Ukrajina má podporu oboch strán v Kongrese. „Nie je to len o slobode na Ukrajine, je to o slobode demokracie vo všeobecnosti,“ povedal.

Dodatočná pomoc za pol miliardy dolárov

Biden pri príležitosti návštevy oznámil dodatočnú pomoc Ukrajine v hodnote pol miliardy dolárov. Balík pomoci zahŕňa viac vojenského vybavenia, okrem iného muníciu pre delostrelectvo, rakety Javelin a húfnice.

Zelenskyj povedal, že s Bidenom hovorili o „zbraniach dlhého doletu a o zbraniach, ktoré možno stále dodať Ukrajine, aj keď predtým to tak nebolo“.

Dôkaz, že Putin sa mýlil

Americký prezident okrem iného povedal, že ruský vodca Vladimir Putin si na začiatku vojny, ktorá mu zlyháva, myslel, že „Ukrajina je slabá a Západ je rozdelený. Myslel si, že nás môže prežiť. Nemyslím si, že si to teraz myslí“.

„Jednoducho sa mýlil. O rok neskôr je dôkaz toho priamo v tejto miestnosti. Stojíme tu spolu,“ vyhlásil Biden po boku Zelenského.

Biely dom pri príležitosti Bidenovej cesty do Kyjeva, ktorá bola prísne utajovaná, zverejnil prezidentovo vyhlásenie, v ktorom avizoval, že jeho vláda neskôr počas týždňa „oznámi dodatočné sankcie voči elitám a spoločnostiam, ktoré sa snažia vyhnúť (sankciám) alebo zaplniť ruskú vojnovú mašinériu“.

(1 EUR = 1,0625 USD)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Biden prvýkrát od začiatku vojny navštívil Ukrajinu, stretol sa so Zelenským a oznámil pol miliardovú pomoc (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *