Čaputová je podľa ústavy viazaná vymenovať ministrov bez ich individuálneho posudzovania, tvrdí SNS

SNS zároveň apeluje Roberta Fica, aby pri tvorení novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov.

21.10.2023 (SITA.sk) – Slovenská národná strana (SNS) tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová nerešpektuje slovenské ústavné princípy a príkazy a opäť koná svojvoľne.

Práva v záujme koaličných partnerov

Hlava štátu podľa národniarov svojím aktuálnym postojom zdržiava vymenovanie celej novej vlády a zakladá nebezpečný ústavný precedens.

SNS zároveň apeluje aj na budúceho premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby pri tvorení novej vlády uplatňoval ústavné práva v záujme všetkých koaličných partnerov a taktiež v záujme vôle slovenských občanov vyjadrenej v parlamentných voľbách.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

„Prezidentke pripomíname, že Slovensko je na rozdiel od Spojených štátov amerických ešte stále parlamentnou demokraciou, v ktorej sa vláda zodpovedá Národnej rade SR a o zložení novej vlády rozhodli predovšetkým občania v septembrových parlamentných voľbách, nie v prezidentských voľbách konaných v roku 2019,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Viazaná ústavným príkazom

SNS je toho názoru, že podľa aktuálneho znenia článku 111 Ústavy SR je prezident viazaný ústavným príkazom vymenovať na návrh premiéra ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania.

„Za účelom zabránenia takémuto kompetenčnému ústavnému sporu medzi vôľou predsedu vlády a prezidenta bola v roku 1999 vykonaná novela dotknutého článku ústavy, keď sa pôvodné nejasné slovo ,vymenúva´ nahradilo jednoznačným ústavným príkazom ,vymenuje´,“ zdôraznila Škopcová.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prezidentka SR, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Čaputová je podľa ústavy viazaná vymenovať ministrov bez ich individuálneho posudzovania, tvrdí SNS © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *