Čaputová: V prípade pocitov samoty, úzkosti či depresie nie je hanbou požiadať o pomoc

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vníma, že duševné zdravie a pohodu detí a mládeže zasiahla pandémia osobitne ťažko.

11.10.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 10. októbra 17:45 hod.

V prípade pocitov samoty, úzkosti či depresie nie je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej hanbou požiadať o pomoc. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti pri príležitosti dnešného (10. októbra pozn. redakcie) Medzinárodného dňa duševného zdravia.

Vo svojom profile sa zároveň prihovorila deťom a mladým. Vníma, že ich duševné zdravie a pohodu zasiahla pandémia osobitne ťažko.

Viac o téme: Koronavírus

Doplnila, že bezplatnú pomoc vedia nájsť na Linke detskej istoty, Linke detskej dôvery, Krízovej Linke pomoci IPčko či Linke pomoci Chuť žiť pre ľudí s poruchami príjmu potravín.

„Psychické problémy, ktoré v živote postretnú asi každého, môžu v extrémne náročnej situácii prerásť až do porúch a vyžadujú pomoc a liečbu presne tak ako telesné choroby,“ podotkla Čaputová.

Prispel aj Heger

Priznať si problém a mať snahu ho riešiť je podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) prejavom zrelosti a sily. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti v súvislosti s dnešným Medzinárodným dňom duševného zdravia.

Ako ďalej konštatoval, tento deň pripomína, že psychické problémy a poruchy nie sú už viac spoločenskou stigmou, o ktorej sa nehovorí. Ľudia by sa nemali vzdávať boja za svoje duševné zdravie a báť sa vyhľadať odbornú pomoc.

Podotkol, že pandémia ukázala v plnej sile, aká krehká je duševná rovnováha. Poukázal na to, že ľudia izolovaní od spoločenských kontaktov, ktorí sa museli vzdať bežných aktivít, ostali s vlastnými myšlienkami, ktoré často prirodzene prerastali do obáv o budúcnosť.

Poďakoval aj povzbudil

Heger sa vo svojom statuse zároveň poďakoval a povzbudil všetkých pracovníkov krízových liniek, psychológov a psychiatrov.

Pandemická situácia sa zhoršuje a je len otázkou času, kedy budete musieť opätovne ísť na dno vlastných síl, aby ste podporili zlomené duše a zvrátili tak životné tragédie. Ste pre nás veľmi dôležití a bez vášho nasadenia, by sme boj s pandémiou zvládali výrazne horšie,“ napísal.

Jednorazový príspevok

Aj keď krízovým linkám poskytol z rezervy predsedu vlády jednorazový príspevok v hodnote 310-tisíc eur, uvedomuje si, že to nestačí.

Dodal však, že problematika duševného zdravia je pre jeho vládu dôležitá, a preto sa téma duševného zdravia stala súčasťou aj Plánu obnovy a odolnosti SR. V rámci neho je na túto oblasť vyčlenených 100 miliónov eur.

Viac k témam: COVID-19, Duševné zdravie, Koronavírus, Pandémia, Svetový deň duševného zdravia
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: V prípade pocitov samoty, úzkosti či depresie nie je hanbou požiadať o pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email