Čeliť regionálnemu lockdownu je možné len očkovaním, primátor Popradu vyzýva obyvateľov k vakcinácii

Občania pomôžu podľa primátora očkovaním nie len sebe, ale aj celému svojmu okoliu.

8.11.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 8. novembra 13:12

Okres Poprad sa druhý týždeň nachádza v čiernej farbe COVID automatu. K očkovaniu proti koronavírusu už vyzýva aj primátor Popradu Anton Danko, podľa ktorého je možné len takýmto spôsobom čeliť regionálnemu lockdownu.

Od návratu do bordovej farby delila okres podľa informácií spred víkendu viac ako tisícka ľudí nad 50 rokov. Obyvateľov okresu preto Danko povzbudil využiť možnosť očkovania aj bez registrácie nielen v nedeľu v obchodnom centre, ale aj počas týždňa vo vakcinačnom centre v Poprade.

Podľa jeho slov tak pomôžu nielen sebe a svojmu zdraviu, ale aj celému okresu, podnikateľom, prevádzkam, deťom, školám, kultúre a športu.

Čierny okres má prísne obmedzenia

Danko poukázal na značné obmedzenie bežného života v okrese v čiernej farbe. Úplne zatvorené sú fitness centrá, wellness, akvaparky i hotely a penzióny. Reštaurácie fungujú len v rámci okienkového predaja.

Viac o téme: Koronavírus

Zakázané sú svadby, oslavy, večierky, zrušené sú kultúrne podujatia, takmer vôbec sa nedajú navštíviť ani športové akcie.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Opätovné spadnutie do čiernej farby by už podľa primátora nikdy nehrozilo pri dosiahnutí potrebnej zaočkovanosti. „Počas týždňa vám svoje služby ponúka plne fungujúce vakcinačné centrum a aj tam sa zaočkovanie dá riešiť bez elektronickej registrácie, ak o to požiadate sociálny odbor nášho mestského úradu,“ pripomenul.

Samospráva vie podľa jeho slov imobilným zabezpečiť aj dopravu na náklady mesta. „Pomôžme si všetci navzájom, aby sa nám pred Vianocami a počas nich žilo ľahšie a krajšie,“ dodal Danko.

Na popradskom OAIM iba jedno voľné miesto

Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v popradskej nemocnici je v pondelok hospitalizovaných sedem pacientov, voľné tam majú už len jedno lôžko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Ďalších 37 hospitalizovaných má však COVID oddelenie so špeciálnym režimom. K dispozícii majú ešte 11 voľných lôžok. „V piatok sme sme podali protilátky na COVID urgentnom príjme ôsmim pacientom, v sobotu deviatim a v nedeľu šiestim,“ dodala hovorkyňa. Podľa jej slov je aktuálne pozitívnych na koronavírus aj 19 zamestnancov nemocnice a piati sú v karanténe.

Hovorkyňa pripomenula, že nemocnica poskytuje informácie o príbuzných hospitalizovaných na COVID oddeleniach denne v čase od 14:00 do 16:00 na telefónnom čísle 052/7125 111. „Naše spojovateľky ľudí ochotne spoja s oddeleniami, na ktorých sú hospitalizovaní COVID pozitívni pacienti, a to s COVID oddelením so špeciálnym režimom v geriatrickom pavilóne, COVID oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny, COVID urgentom alebo s lekármi detského oddelenia, ktorí sa starajú aj o detských pacientov s ochorením COVID-19,“ priblížila Galajda.

Zároveň nemocnica prosí príbuzných o trpezlivosť pri komunikácii s jednotlivými oddeleniami. „Náš personál venuje čas v práci predovšetkým starostlivosti o týchto chorých, ktorá si vyžaduje omnoho viac času a realizuje sa v náročnejších podmienkach ako zvyčajne, preto nie je schopný po celý čas a okamžite reagovať na telefonické požiadavky,“ uzavrela.

Viac k témam: Bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Čeliť regionálnemu lockdownu je možné len očkovaním, primátor Popradu vyzýva obyvateľov k vakcinácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email