Český senát sa prevodom právomocí Zemana zaoberať nebude, ale dohliadne na jeho zdravotný stav

Ak bude prezident schopný vykonávať aspoň vymenovacie akty, komisia ho zatiaľ riešiť nebude.

9.11.2021 (Webnoviny.sk) – Komisia českého Senátu pre ústavu neodporučila hlasovanie o prevode kompetencií prezidenta Miloša Zemana. Rozhodla tak za predpokladu, že prezident bude vzhľadom na svoj zdravotný stav schopný vykonávať aspoň významné kompetencie, ako napríklad vymenovacie akty. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Komisia bude sledovať zdravotný stav prezidenta

Rozhodnutie komisie, ktoré v utorok oznámil senátor Zdeněk Hraba, ráta s tým, že ak by lekári skonštatovali neschopnosť prezidenta vykonávať funkciu, mal by Senát bezodkladne rozhodnúť o dočasnom prevode právomocí.

V prípade, že by konzílium lekárov povedalo, že Zeman nemôže vykonávať funkciu, horná komora parlamentu si vyžiada posudok k zdravotnému stavu prezidenta. Ak ten stanovisko potvrdí, mal by Senát zvolať schôdzu k prevodu právomocí.

Vidia výrazný posun

Informácie o Zemanovom zdravotnom stave senátori očakávajú od Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, kde je hospitalizovaný, prípadne od lekárskeho konzília. Členovia komisie požadujú za významný posun v stave prezidenta to, že krátko komunikoval s médiami a povedal, že plánuje vymenovať nového predsedu vlády.

Zemana hospitalizovali 10. októbra pre komplikácie s chronickým ochorením. Člen konzília Pavel Pafko uviedol, že prezident trpí cirhózou pečene. Senát sa začal zaoberať zdravím prezidenta, keď nebolo jasné, v akom stave sa nachádza, pripomínajú Novinky.cz.

Viac k témam: Senát, Zdravotné problémy
Zdroj: Webnoviny.sk – Český senát sa prevodom právomocí Zemana zaoberať nebude, ale dohliadne na jeho zdravotný stav © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email