Demokracia tu nie je, vyhlásila Merkelová. Podľa kancelárky na nej musia Nemci naďalej pracovať

Kancelárka Angela Merkelová pri príležitosti 31. výročia zjednotenia Nemecka skonštatovala, že zjednotenie ešte nie je dokončené.

4.10.2021 (Webnoviny.sk) – Nemci musia naďalej pracovať na demokracii a nemali by ju brať ako istotu. V nedeľu to vyhlásila kancelárka Angela Merkelová pri príležitosti 31. výročia zjednotenia krajiny.

„Demokracia tu jednoducho nie je. Skôr na nej musíme spoločne pracovať, znova a znova, každý deň,“ povedala politička prítomným v meste Halle, kde varovala aj pred dezinformáciami a podnecovaním, ktoré sa dalo pozorovať aj v nedávnych verejných debatách.

Zjednotenie krajiny nie je dokončené

Kancelárka tiež spomenula zabitie politika, útok na synagógu v Halle a nedávnu smrteľnú streľbu na predavača na čerpacej stanici po tom čo, požiadal muža, aby mal na tvári rúško, ako príklady slovných útokov, ktoré vedú k radikalizácii nemeckej spoločnosti.

Zjednotenie podľa Merkelovej ešte nie je „mentálne ani štrukturálne dokončené“. Mnohí Nemci z východu podľa nej zažili pocit, že musia neprestajne odôvodňovať to, že aj oni sú súčasťou krajiny.

Medzi západom a východom sú stále rozdiely

Aj po troch desaťročiach od zjednotenia panujú politické aj hospodárske rozdiely medzi bývalým komunistickým východom a západom.

Rozdiel ukázali aj septembrové parlamentné voľby, v ktorých krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko obsadila 16 volebných obvodov na východe, aj keď jej celkový podiel hlasov v celej krajine klesol.

Viac k témam: Demokracia, Parlamentné voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokracia tu nie je, vyhlásila Merkelová. Podľa kancelárky na nej musia Nemci naďalej pracovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email