Duma schválila anulovanie ratifikácie zákazu jadrových skúšok, Rusko sa tým chce vyrovnať USA

Návrh teraz smeruje do hornej komory parlamentu, ktorá sa mu bude venovať budúci týždeň, no jej členovia už avizovali, že ho podporia.

18.10.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 18. októbra, 13:30

Dolná komora ruského parlamentu v stredu definitívne schválila návrh zákona, ktorý anuluje ratifikáciu globálneho zákazu jadrových skúšok.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zákonodarcovia v Štátnej dume podporili odvolanie ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok počas tretieho čítania jednomyseľne.

Chcú sa vyrovnať Spojeným štátom

Návrh teraz smeruje do hornej komory parlamentu, ktorá sa mu bude venovať budúci týždeň, no jej členovia už avizovali, že ho podporia. Moskva sa chce týmto krokom vyrovnať Spojeným štátom, ktoré zmluvu podpísali a neratifikovali.

Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok prijatá v roku 1996 zakazuje všetky jadrové výbuchy po celom svete, hoci nikdy úplne nenadobudla platnosť. Okrem USA ju zatiaľ neratifikovali Čína, India, Pakistan, Severná Kórea, Izrael, Irán a Egypt.

Obavy z obnovenia jadrových testov

Existujú obavy, že Rusko by mohlo pristúpiť k obnoveniu jadrových testov, aby sa pokúsilo odradiť Západ od ďalšieho poskytovania vojenskej podpory Ukrajine. Mnoho ruských predstaviteľov sa vyslovilo za obnovenie.

Ruský vodca Vladimir Putin tento mesiac varoval, že Moskva môže zvážiť zrušenie svojho rozhodnutia z roku 2000 o ratifikácii a poznamenal, že hoci niektorí experti hovorili o potrebe vykonať jadrové testy, on si na túto otázku ešte nevytvoril názor.

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov zase minulý týždeň povedal, že jadrové testy obnovia len vtedy, ak tak urobí najprv Washington.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Jadrové testy, Ratifikácia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok
Zdroj: SITA.sk – Duma schválila anulovanie ratifikácie zákazu jadrových skúšok, Rusko sa tým chce vyrovnať USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *