Expolicajt Kučerka z káuz Očistec a Judáš je v Sarajeve a na súd neprišiel, prokurátor navrhol vydať medzinárodný zatykač

Prokurátor navrhol Najvyššiemu súdu SR, aby proti Mariánovi Kučerkovi konal ako proti ušlému.

13.1.2023 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 12. januára, 11:44 

Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka sa v štvrtok nedostavil na Najvyšší súd SR, ktorý mal rozhodovať o jeho odvolaní voči neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. Ako uviedol v oznámení súdu, počas návštevy hlavného mesta Bosny a Hercegoviny Sarajeva sa mu zhoršil zdravotný stav a bola mu nariadená medikamentózna liečba.

Problémy so srdcom

Ako ďalej obžalovaný uviedol, trpí mimo iného problémami so srdcom a krvným tlakom. Z tohoto dôvodu žiada odročenie štvrtkového verejného zasadnutia.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus v tejto súvislosti súdu navrhol, aby proti Mariánovi Kučerkovi konal ako proti ušlému, keďže existuje podozrenie, že sa pobytom v cudzine vyhýba trestnému stíhaniu. V prípade, že by súd v štvrtok trestnú vec neukončil, prokurátor navrhol vydanie európskeho a medzinárodného zatykača.

Pokuta za neúčasť na zasadnutí

Najvyšší súd nakoniec termín verejného zasadnutia odročil o týždeň na 19. januára. Predseda senátu Juraj Kliment v tejto súvislosti povedal, že Mariánovi Kučerkovi pošle e-mail, v ktorom ho upozorní, že ak sa na zasadnutí nezúčastní, bude na neho vydaný zatykač. Zároveň mu uložil aj poriadkovú pokutu 1000 eur, keďže ospravedlnenie neúčasti obžalovaného podľa neho nemalo správne náležitosti. Marián Kučerka už na jeseň minulého roku dostal za predošlú neúčasť na verejnom zasadnutí pokutu 500 eur.

Obhajca obžalovaného Martin Bezák trvá na tom, že jeho klient nechce mariť trestné konanie.

Pobýva v cudzine nie z vlastnej vôle, ale preto, že mu to nariadil lekár,“ uviedol stým, že Marián Kučerka má nariadený pokoj na lôžku.

Zločin prijímania úplatku

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Viac k témam: expolicajt, Kauza Judáš, Kauza Očistec, Korupcia, prijímanie úplatku, Súdy, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Expolicajt Kučerka z káuz Očistec a Judáš je v Sarajeve a na súd neprišiel, prokurátor navrhol vydať medzinárodný zatykač © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *