Fico by sa mal zmieriť s tým, že referendum nebude. Rozhodnutie súdu je pre Remišovú záväzné

Referendum o predčasných voľbách by mohlo byť vyhlásené v prípade zmeny ústavy.

3.10.2021 (Webnoviny.sk) – Téma referenda o predčasných parlamentných voľbách zbytočne rozdeľuje a destabilizuje spoločnosť. Pre agentúru SITA to uviedla vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zdôraznila, že prezidentka Zuzana Čaputová dala otázku referenda o predčasných voľbách na Ústavný súd SR, ktorý rozhodol, a tým považuje túto tému za uzavretú.

„Po každých prehratých voľbách organizoval Robert Fico (Smer-SD) referendum o predčasných voľbách. Je to jeho hlavná opozičná téma, nič iné konštruktívne robiť nevie. Nepokladám za zmysluplné, aby sa vždy, keď Fico prehrá voľby a nie je spokojný s výsledkom volieb, organizovalo referendum,“ dodala Remišová.

Referendum ako dôležitý nástroj

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) by podporila zmenu ústavy, aby sa mohlo uskutočniť referendum o predčasných voľbách. Po rokovaní vlády to v stredu 29. septembra povedal predseda strany Richard Sulík. Referendum totiž v SaS považujú za dôležitý nástroj.

Sulík ozrejmil, že podporuje zmenu ústavy tak, aby výsledky referenda platili a nemuseli ich dodatočne schvaľovať poslanci. Podľa šéfa SaS by mohlo byť v referende rozhodnuté o všetkých otázkach s výnimkou daní, odvodov a základných ľudských práv a slobôd, ako o tom hovorí ústava. O návrhu umožňujúcom konanie referenda o predčasných voľbách je pripravené diskutovať aj hnutie Sme rodina.

Parlament by mohol zmeniť ústavu

Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová.

Po verdikte ústavných sudcov hlava štátu uviedla, že neodkladne vyhlási referendum o skrátení volebného obdobia, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Viac k témam: Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico by sa mal zmieriť s tým, že referendum nebude. Rozhodnutie súdu je pre Remišovú záväzné © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email