Fico nebude hlasovať za žiadne sankcie proti Rusku, pokiaľ nebudú na stole analýzy dopadov na Slovensko

Robert Fico tiež zdôraznil, že stále nie je zhoda členských krajín na tom, či má alebo nemá začať rokovať predstaviteľ EÚ s ukrajinskou stranou o bezpečnostných zárukách pre nášho východného suseda.

27.10.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 26. októbra, 10:49

Predseda čerstvo vymenovanej vlády Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil, že nebude hlasovať za žiadne sankcie proti Rusku, pokiaľ nebudú na stole analýzy dopadov na Slovensko. Uviedol to na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti. Ten sa uskutočnil pred odchodom premiéra na dvojdňový samit Európskej únie (EÚ) v Bruseli.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Dodal, že návrh na ďalšie sankcie by mali ponúknuť baltské štáty. „Ak majú byť sankcie také, že nás budú poškodzovať, tak nevidím žiaden dôvod podporovať čo i len odkaz,“ povedal Fico. Zároveň bude žiadať o doplnok takejto analýzy.

Odmínovanie a nemocnice pomôžu viac

Fico členov výboru informoval, že osobitná pozornosť summitu sa bude sústrediť na pomoc Ukrajine. Zdôraznil, že stále nie je zhoda členských krajín na tom, či má, alebo nemá začať rokovať predstaviteľ EÚ s ukrajinskou stranou o bezpečnostných zárukách pre nášho východného suseda.

Fico uviedol, že pokiaľ bude táto téma na stole, bude podporovať myšlienku, že EÚ by mala byť jedným z hlavných tvorcov plánu pre Ukrajinu. Fico sa tiež chce sústrediť na humanitárnu a civilnú pomoc pre Ukrajinu.

„Aký je rozdiel medzi nemocnicou a odmínovaním za 20 miliónov eur a nábojmi za 20 miliónov eur? Ja tvrdím, že veľký. A odmínovanie a nemocnice pomôžu Ukrajine oveľa viac ako náboje,“ povedal premiér.

Nesúhlasí s izraelským riešením problému

Fico zároveň tvrdí, že odsúdil útoky Hamasu na Izrael, ale súčasne nesúhlasí s tým, že Izrael tento problém vyrieši tak, že „zrovná so zemou pásmo Gazy a pozabíja tisícky civilistov“.

„Robme všetko pre to, aby to nebolo na úkor civilistov, ale uznávame právo Izraela prijať tvrdé opatrenia proti podobným útokom, ktoré sa v danej situácii objavia,“ povedal predseda vlády.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová vymenovala nových ministrov vlády Roberta Fica (fotografie)

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), pomoc Ukrajine, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Fico nebude hlasovať za žiadne sankcie proti Rusku, pokiaľ nebudú na stole analýzy dopadov na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *