Južná Kórea zadržala štyroch prebehlíkov, zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi krajinami

Južná Kórea prijíma tých, ktorí sa tam rozhodnú presídliť, no KĽDR často tvrdí, že jej občanov zadržiava proti ich vôli a požaduje ich návrat.

25.10.2023 (SITA.sk) – V malom drevenom člne pri námornej hranici Južnej a Severnej Kórey našli štyroch údajných severokórejských prebehlíkov.

Podozriví zo zbehnutia do Južnej Kórey

Predstavitelia juhokórejskej pobrežnej stráže uviedli, že loď pobrežnej stráže našla čln južne od hranice po tom, čo dostali hlásenie od rybárskej lode. Štvorica sa identifikovala ako Severokórejčania.

Juhokórejská armáda informovala, že zabezpečila zadržanie Severokórejčanov v koordinácii s pobrežnou strážou po tom, čo naháňali ich čln popri hranici.

Podľa jej vyhlásenia sú štyria obyvatelia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) podozriví zo zbehnutia do Južnej Kórey. Podrobnosti armáda neposkytla.

Zbehnutia Severokórejčanov

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie potvrdilo rozbehnuté vyšetrovanie Severokórejčanov, ale tiež odmietlo poskytnúť podrobnosti.

Zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi oboma Kóreami. Južná Kórea prijíma tých, ktorí sa tam rozhodnú presídliť, no KĽDR často tvrdí, že jej občanov zadržiava proti ich vôli a požaduje ich návrat.

Od konca 90. rokov minulého storočia zo Severnej Kórey utieklo na Juh viac ako 30-tisíc ľudí, väčšina z nich cez Čínu a štáty v juhovýchodnej Ázii. Zbehnutie po mori nie je bežné.

Viac k témam: Čln, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika
Zdroj: SITA.sk – Južná Kórea zadržala štyroch prebehlíkov, zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi krajinami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *