Kanaďania celkovo získali na MS už 28. zlato a sú suverénne najúspešnejším výberom na hokejovej scéne.

29.5.2023 (SITA.sk) – Hokejová reprezentácia Kanady sa stala víťazom majstrovstiev sveta 2023, ktoré sa konali vo Fínsku a Lotyšsku. Zverenci trénera Andreho Tourignyho v nedeľňajšom finále vo fínskom Tampere zdolali výber Nemecka 5:2, keď rozhodli troma gólmi v tretej tretine.

Kanaďania majú už 28. zlato

Nemcom nepomohlo ani to, že vo finálovom stretnutí dvakrát viedli. Vo finále sa kanadská reprezentácia predstavila už štvrtýkrát bez prerušenia, v záverečnom súboji turnaja triumfovali aj v roku 2021 v Rige. Celkovo získali na MS už 28. zlato a sú suverénne najúspešnejším výberom na hokejovej scéne.

Nemci v histórii získali druhýkrát zlato, v minulosti ho dosiahli aj v roku 1930. V roku 1953 sa zo striebra tešil výber Západného Nemecka. V novodobej histórii sa Nemci predstavili druhýkrát vo finále vrcholného turnaja, na MS 2023 nepochodili rovnako ako v záverečnom súboji na ZOH 2018.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kanaďania vo vyraďovacej časti prešli cez Fínov, Lotyšov a napokon aj Nemcov. V základnej B-skupine si zmerali aj so Slovákmi, zdolali ich 2:1 po samostatných nájazdoch.

Tri rozhodujúce góly v 3. tretine

V prvej tretine viedli Nemci od ôsmej minúty zásluhou Johna Peterku, ale Samuel Blais vyrovnal o tri minúty neskôr. Nemecký výber pridal druhý presný zásah v 34. minúte, do listiny strelcov sa zapísal Daniel Fischbuch. Aj na tento gól však výber „krajiny javorového listu“ odpovedal rýchlo, po necelých štyroch minútach vyrovnal v početnej výhode Lawson Cruise.

V ofenzíve kanadský tím gólovo explodoval v tretej časti – víťazný gól dal Samuel Blais, poistku Tyler Toffoli a konečnú podobu výsledku dal do prázdnej bránky Scott Laughton.

Najužitočnejším hráčom lotyšský brankár

Najužitočnejším hráčom celého turnaja sa napokon stal lotyšský brankár Arturs Šilovs, ktorý svoj tím „ťahal“ naprieč celým turnajom. Stal sa aj najlepším gólmanom podľa akreditovaných novinárov a vyhlásili ho tiež za najlepšieho na svojom poste podľa direktoriátu turnaja.

Vo výbere All Stars mu spoločnosť robia obrancovia MacKenzie Weegar, Moritz Seider a útočníci John Peterka, Rocco Grimaldi a osemgólový topkanonier turnaja Dominik Kubalík. Podľa direktoriátu sa najlepším bekom stal Weegara najlepším útočníkom Peterka, s desiatimi bodmi najproduktívnejší Nemec na turnaji.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2023 – Tampere (Fínsko)

• finále

Kanada – Nemecko 5:0 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 11. Blais (Krebs, Neighbours), 38. Crouse (Krebs, Weegar), 45. Blais (Glass), 52. Toffoli, 59. Laughton (Quinn, Crouse) – 8. Peterka (Seider, M. Müller), 34. Fischbuch (Kastner, Seider)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bjork (Švéd.). Macfarlane (USA) – Briganti (USA), Hynek (ČR), 10 470 divákov

Zostavy:
Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Barron, Hunt, Myers, Joseph – Fantilli, Glass, Lucic – Quinn, Laughton, Crouse – Blais, Krebs, Neighbours – Toffoli, McBain, Carcone

Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Gawanke, Szuber, Wagner – Tiffels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels – Schütz, Stachowiak, Tuomie – Varejcka

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2023
Zdroj: SITA.sk – Kanaďania sú majstri sveta, v poslednej tretine finále MS v hokeji 2023 zlomili odpor Nemcov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.