KDH víta petíciu za viac volebných odvodov, chce ju spojiť s komunálnymi voľbami

Vo volebnom systéme súčasnosti je celé územie Slovenska považované za jeden volebný obvod, podľa KDH tak dnes takmer tretinu poslancov NR SR tvoria ľudia z Bratislavy.

8.11.2021 (Webnoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) navrhuje spojiť petíciu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) za vytvorenie viacerých volebných obvodov s komunálnymi a regionálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia v novembri budúceho roka.

KDH o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa hnutia Lenka Halamová. Vo volebnom systéme súčasnosti je celé územie Slovenska považované za jeden volebný obvod. KDH pritom dlhodobo žiada zriadenie ôsmich volebných obvodov.

Argumentuje pritom tým, že aktuálny systém nezodpovedá zásade proporčnosti. V praxi tak takmer tretinu poslancov Národnej rady SR (NR SR) tvoria poslanci z Bratislavy. „Bez toho, aby parlament poznal problémy občanov naprieč celou krajinou, ich potom nevie dobre zastupovať. Je čas zmeniť to,“ povedal predseda KDH Milan Majerský. Pre čo najväčší úspech petície je podľa hnutia zároveň dôležité, aby ju podporila aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

K zriadeniu ôsmich volebných obvodov podľa lídra kresťanských demokratov vážne nabáda aj fakt, že súčasný stav neželane vyhovuje záujmu oligarchov riadiť politiku z pozadia. Dnes podľa neho stačí, aby si ľudia, ktorí chcú mať vplyv na politickú stranu, postrážili celonárodnú kandidátku, čo pri ôsmich obvodoch nebude také jednoduché. O potrebe zriadenia volebného systému s viacerými obvodmi dlhodobo hovoria aj predstavitelia samospráv.

Viac k témam: Komunálne voľby, Petícia, volebné obvody
Zdroj: Webnoviny.sk – KDH víta petíciu za viac volebných odvodov, chce ju spojiť s komunálnymi voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email