Kolíková: Žilinka by nemal používať paragraf 363 Trestného poriadku v takejto miere

Paragraf 363 umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak ním bol porušený zákon.

4.11.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 4. novembra 17:41

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by nemal používať paragraf 363 Trestného poriadku v takejto miere. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v relácii Braňo Závodský Naživo na rádiu Expres.

Maroš Žilinka napríklad na základe paragrafu 363 Trestného poriadku zrušil obvinenie voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému a podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi.

Paragraf 363 umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak ním bol porušený zákon. Žilinka vo svojom statuse na sociálnej sieti reagoval, že daný paragraf využije vždy, keď na to budú splnené zákonné podmienky.

Dva alternatívne návrhy novely

Ministerka spravodlivosti doplnila, že zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku bola pripravená dať do medzirezortného pripomienkového konania, nepadla však dohoda na koaličnej rade. Kolíková pritom pripravila dva alternatívne návrhy novely.

Prvý zúžil ustanovenie iba na tie veci, v ktorých nerozhodol súd. Ide napríklad o vzatie do väzby. „Druhý ho zúžil ešte viac a umožňoval by generálnemu prokurátorovi vstupovať do veci len spôsobom, že skôr bude vracať veci do trestného konania a nie ich stade vynímať,“ dodala.

Nenechá sa ovplyvňovať

Žilinka vo svojom statuse uviedol, že považuje za potrebné ubezpečiť nielen ministerku ale najmä občanov SR, že spomínaný paragraf aplikuje vždy, ak zistí, že právoplatným rozhodnutím prokurátora či policajta alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Takto budem postupovať na základe návrhov oprávnených subjektov alebo z úradnej povinnosti, a to bez ohľadu na ich počet. A to preto, že podľa platnej právnej úpravy je to zákonná povinnosť generálneho prokurátora, nie možnosť. Inak by zákon porušil práve generálny prokurátor,“ podotkol.

Zároveň zdôraznil, že pri odstraňovaní porušenia zákonnosti, a teda aj pri aplikovaní paragrafu 363 Trestného poriadku, sa nenechá ovplyvňovať či podriaďovať nikým a ničím.

Uzavrel, že jeho jediným imperatívom ako generálneho prokurátora SR je zákon a nie prianie alebo predstavy politikov, médií, verejnej mienky či kohokoľvek iného.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Minister spravodlivosti SR, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíková: Žilinka by nemal používať paragraf 363 Trestného poriadku v takejto miere © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email