Korčok sa stretol so Szijjartóom, Maďarsku odporúča svoje aktivity na Slovensku najskôr skonzultovať

Slovenský minister zahraničia sa stretol v utorok 5. októbra so svojím maďarským náprotivkom.

5.10.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 5. októbra, 14:02

Akékoľvek programy a udalosti, ktoré chce Maďarsko realizovať na Slovensku a majú presah na Slovensko, by mali byť vopred skonzultované a schválené Slovenskou republikou.

Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Ten sa v utorok 5. októbra stretol so svojím rezortným kolegom z Maďarska Pétrom Szijjartóom.

Stretnutia dvakrát ročne

Korčok a Szijjartó ocenili dobré vzťahy, ktoré medzi Slovenskom a Maďarskom momentálne panujú. „Pre dobré vzťahy je nevyhnutná dobrá informovanosť. Je v záujme našich dobrých vzťahoch, aby sme sa o niektorých krokoch maďarskej strany nedozvedali z médií,“ povedal Korčok.

Spomenul napríklad nákupy budov Maďarskom v Košiciach či špeciálny maďarský fond, ktorý má nakupovať pôdu v krajinách strednej Európy. „Nechceme sa vzájomne prekvapovať. Chceme pravidlá, ktoré, keď sa nastavia, vzťahy oboch krajín sa posunú ešte ďalej,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Obaja politici sa zhodli, že na úrovni ministrov sa budú stretávať dvakrát ročne. Nemajú to byť náhodné, ale pravidelné stretnutia. Vyplývať majú aj z bilaterálnej Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, ktorá bola uzatvorená ešte v roku 1995.

Vzájomné vzťahy chcú zveľaďovať

Ministri sa dotkli aj otázok vzájomnej spolupráce v oblasti ekonomiky. Szijjartó zdôraznil, že spolupráca slovenských a maďarských firiem pomohla maďarskej ekonomike k rýchlemu zotaveniu počas problémov spôsobených pandémiou koronavírusu.

„Naďalej budeme spolupracovať na tom, aby boli vzťahy medzi slovenskými a maďarskými firmami naďalej rozvíjané,“ povedal. Dodal, že v najbližších rokoch bude mať Slovensko a Maďarsko šesť nových hraničných prechodov. „Na konci októbra sa dokončí projekt rýchlostnej cesty, ktorá spojí Košice a Miškolc. Nielen západ, ale aj východ oboch krajín bude mať priame rýchle spojenie,“ oznámil maďarský minister.

Občanom Maďarska žijúcim na Slovensku Korčok odkázal, že rozumie ich snahe zachovať si maďarskú identitu a lásku k materinskému jazyku a kultúre. „Sám žijem v Senci a je úžasné, že tam a všade na juhu žijú Slováci a Maďari spolu v pokoji, neriešia ani veľkú politiku, ani Trianon a ani Viedenskú arbitráž. Toto im na tanieri servírujú politici,“ povedal minister.

Podpory podľa pravidiel

Doplnil, že nezatvára oči ani na južnom Slovensku, kde si Maďari aj Slováci želajú lepšiu infraštruktúru a viac financií na mnohé oblasti. „Aj v otázke podpôr ale treba rešpektovať pravidlá – máme o tom dohodu z roku 2004 v oblasti školstva a kultúry, za ktorou stojíme. Podpory musia byť transparentné a udeľovať sa len podľa dohodnutých pravidiel,“ spresnil.

Szijartó a Korčok sa zhodli na tom, že história sa nedá zmeniť. Diskutovať o nej je podľa Korčoka možné, je však dobré, ak sa diskusia o týchto veciach nechá na ľudí, ktorí sa politicky neangažujú. Debata o histórii by mala byť ponechaná na historikov.

Viac k témam: Medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok sa stretol so Szijjartóom, Maďarsku odporúča svoje aktivity na Slovensku najskôr skonzultovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email