Krajniak zostáva ministrom, za jeho odvolanie hlasovalo iba 48 poslancov (video)

Návrh na odvolanie Milana Krajniaka predložili poslanci zo strany Smer-SD s nezaradenými poslancami strany Hlas-SD.

4.11.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 4. novembra 11:13

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zostáva vo svojej funkcii. Opozícii sa nepodarilo ministra v parlamente odvolať, keďže za hlasovalo iba 48 poslancov, pričom potrebných bolo minimálne 76 hlasov. Proti bolo 78 zákonodarcov a zdržali sa traja poslanci. Ministra podporili vo funkcii všetky koaličné poslanecké kluby.

Rokovanie sa začalo v stredu podvečer a poslanci schválili procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO), aby sa rokovalo aj po siedmej večer, až do ukončenia rozpravy. Po vystúpení predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý vyzval opozičných poslancov opustiť rokovaciu sálu, bola schôdza prerušená a pokračovala vo štvrtok od 9.00.

V rozprave mal ešte vystúpiť poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí), ale keďže nebol v sále prítomný stratil poradie. Následne sa už do rozpravy ústne nikto neprihlásil.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Návrh predložili poslanci opozície zo strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) spolu s nezaradenými poslancami strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Opozícia návrh okrem iného odôvodnila pravdepodobnou defraudáciou 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc.

Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení. Z funkcie ministra Krajniak nemieni odstúpiť. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol,“ povedal na októbrovej tlačovej besede. Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly“. Tvrdí, že nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, podpis na tejto žiadosti, aj výsledok kontroly.

Krajniakovi opozícia vyčíta aj zodpovednosť za „systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku“. Poukazuje na zásadné oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov, zásahy do Zákonníka práce, či do nastavenia zvyšovania minimálnej mzdy. Opozícii sa tiež nepáči zrušenie stropu na dôchodkový vek, plošných dotácií na obedy v materských a základných školách, či zmeny v poskytovaní trinásteho dôchodku.

Zlyhanie kontrolného systému pomoci

Návrh skupiny poslancov Smeru-SD a Hlasu-SD v pléne uviedol exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD), ktorý okrem iného uviedol, že rezort práce vedením Krajniaka zanedbalo celý systém kontroly poskytovania Prvej pomoci pre zamestnávateľov.

„Ide o zlyhanie celého kontrolného systému poskytovania pomoci,“ povedal. Upozornil na to, že až 24 miliónov eur mohlo odísť na účty schránkových firiem, ktoré nemajú účtovné závierky a ani žiadne prevádzky.

Tento prípad sa Krajniak podľa Richtera snaží zamiesť pod koberec, keď vinu hádže na štyri úradníčky z úradu práce v Pezinku. „Stále nevieme, či bol niekto za tento podvod obvinený,“ povedal.

Pellegrini volá po predčasných voľbách

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že odvolávanie člena vlády má vždy efekt, a to preto, aby sa verejnosť dozvedela o jeho zlyhaniach.

Pellegrini zároveň potvrdil, že nezaradení poslanci za stranu Hlas-SD sa na mimoriadnej schôdzi zúčastnia, a to aj v tom prípade, ak bude rokovanie pléna trvať do neskorých nočných hodín. „Aj keď koalícia zvolala túto schôdzu schválne na neskorý čas, keď už ľudia nevenujú takýmto veciam výraznú pozornosť, tak nás neodradia. Plánujeme totiž v pléne vystúpiť so zásadnými prejavmi,“ ozrejmil.

Zopakoval, že najlepším riešením aktuálnej situácie na Slovensku je vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajniak zostáva ministrom, za jeho odvolanie hlasovalo iba 48 poslancov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email