Ľadovec Thwaites v Antarktíde smeruje k dramatickej zmene, vedci skúmajú rýchlosť jeho topenia

Ľadovec Thwaites je obrovský kolos. Má zhruba veľkosť Veľkej Británie alebo amerického štátu Florida.

19.12.2021 (Webnoviny.sk) – Vedci varujú pred dramatickými zmenami na jednom z najväčších ľadovcov v Antarktíde. Ako referuje spravodajský web BBC, tie sa pravdepodobne udejú v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov.

Odborníci tvrdia, že plávajúca časť na prednej strane ľadovca Thwaites, ktorá bola doteraz relatívne stabilná, by sa mohla „rozbiť ako čelné sklo auta“.

Vplyv je zatiaľ obmedzený

Americkí a britskí vedci momentálne spolupracujú na výskume rýchlosti topenia tohto ľadovca, ktorý už teraz vypúšťa do oceánov 50 miliárd ton ľadu ročne.

Táto skutočnosť má síce v súčasnosti iba obmedzený vplyv na hladinu svetových morí a oceánov, no ak by v budúcnosti nastalo roztopenie všetkých ľadovcov, táto hladina by celosvetovo stúpla o 65 centimetrov.

Podľa vedcov je nepravdepodobné, že by takýto scenár nastal počas najbližších storočí, ale upozorňujú, že ľadovec Thwaites momentálne reaguje na globálne otepľovanie pomerne rýchlo.

Zmenšovanie je dvojnásobné

„Na prednej strane ľadovca nastane dramatická zmena, pravdepodobne za menej ako desaťročie. Týmto smerom poukazujú viaceré publikované aj nepublikované štúdie,“ povedal americký glaciológ Ted Scambos.

Ľadovec Thwaites je obrovský kolos. Má zhruba veľkosť Veľkej Británie alebo amerického štátu Florida. V priebehu ostatných 30 rokov sa zdvojnásobila rýchlosť jeho zmenšovania sa.

Viac k témam: Ľadovec, ľadovec Thwaites, Topenie ľadovcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľadovec Thwaites v Antarktíde smeruje k dramatickej zmene, vedci skúmajú rýchlosť jeho topenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *