Nezosobášené páry sa právneho uznania ich zväzku nedočkajú, zákon o životnom partnerstve neprešiel

Mnohé páry rovnakého pohlavia sa delia o rovnaké povinnosti ako zosobášené páry.

7.10.2021 (Webnoviny.sk) – Páry, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, nebudú mať možnosť právneho uznania ich zväzku.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v stredu totiž neposunuli do druhého čítania zákon o životnom partnerstve, ktorého cieľom bolo dosiahnuť zlepšenie životnej a právnej situácie a postavenia v spoločnosti takýchto párov a ich detí. Návrhu vyjadrilo podporu iba sedem členov zákonodarného orgánu.

Slovensko podľa navrhovateľa Tomáša Valáška (nezaradený) dlhodobo ignoruje situáciu dotknutých párov, a tým udržuje právny a spoločenský stav, „v dôsledku ktorého sú páry rovnakého pohlavia prehliadané, diskriminované a vystavené neprimeraným a neodôvodneným prekážkam“.

Valášek zdôraznil, že mnohé páry rovnakého pohlavia sa delia o rovnaké povinnosti ako zosobášené páry, bez právneho uznania štátom však podľa neho nedostávajú žiadnu ochranu pre svoje rodiny ako zosobášené páry.

„Bez právneho uznania sú páry rovnakého pohlavia a ich deti ukrátené nielen o desiatky práv, ale nemôžu prevziať ani záväzky za vzájomnú starostlivosť a starostlivosť o svoje deti. Chýba im aj spoločenské uznanie a prijatie. Navrhovaný zákon v tomto smere môže docieliť zmenu, ktorá mnohým ľuďom na Slovensku zlepší životnú situáciu a zabezpečí právnu ochranu,“ odôvodňoval nezaradený poslanec.

Viac k témam: Manželstvo, životné partnerstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezosobášené páry sa právneho uznania ich zväzku nedočkajú, zákon o životnom partnerstve neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email