Odsúdili 70 členov kalábrijskej mafie ‚Ndrangheta, proces sa zameral na jednu z vyše stovky rodín

‚Ndrangheta sa angažuje v širokej škále nelegálnych aktivít. Špecializuje sa na obchodovanie s kokaínom.

8.11.2021 (Webnoviny.sk) – Taliansky súd odsúdil 70 členov mocnej mafiánskej organizácie ‚Ndrangheta. Obžalovaní čelili viacerým obvineniam vrátane z pokusu o vraždu či vydierania. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Skupinu odsúdili v rámci prvej časti najväčšieho procesu s mafiou za desaťročia, počas ktorého sa v priebehu ďalších dvoch rokoch pre svoje väzby na zločineckú organizáciu pred súd postaví 335 údajných mafiánov a skorumpovaných funkcionárov. Proces zahŕňa stovky právnikov a takmer tisícku svedkov.

Vybrali si zrýchlený proces

Sobotňajšie „maxi procesy“ sa uskutočnili za zatvorenými dverami v špeciálnej súdnej sieni v kalábrijskom meste Lamezia Terme. Obvinení si vybrali urýchlený proces, čo im v prípade odsúdenia umožnilo zníženie trestu o tretinu.

Šesť odsúdených dostalo maximálny 20-ročný trest odňatia slobody, o ktorý žiadali prokurátori. Dvadsaťjeden osôb tiež oslobodili.

‚Ndrangheta, ktorá sa dostala do popredia koncom 80. rokov po maxiprocesoch so sicílskou mafiou Cosa Nostra, je rozsiahla zločinecká sieť pozostávajúca zo zhruba 150 rodín.

Proces sa zameriava len na jednu z nich – Mancusovcov – a zahŕňa dlhý zoznam obvinení z drogovej činnosti, vraždy, pokusu o vraždu, úžerníctva, vydierania, prezradenia úradných tajomstiev či zneužitia úradu.

Prokurátor žije pod ochranou

Údajný šéf mafie Luigi Mancuso, ktorý je známy pod prezývkou Strýko, a bývalý senátor Giancarlo Pittelli, o ktorom prokurátori tvrdia, že bol jeho administratívny prostredník, budú čeliť dlhším súdnym procesom v neskoršom termíne.

Proces vedie najváženejší taliansky protimafiánsky prokurátor Nicola Gratteri. Boju s talianskymi zločineckými organizáciami sa venuje už desaťročia, v dôsledku čoho je tiež viac ako 30 rokov pod policajnou ochranou.

Prokurátor začiatkom tohto roka prisľúbil, že odstráni „dusivú ‚Ndranghetu, ktorá ľuďom skutočne berie dych a tlkot srdca“. V sobotu povedal novinárom, že spomenuté vynesenie rozsudku sa uskutočnilo „veľmi dobre“.

‚Ndrangheta sa angažuje v širokej škále nelegálnych aktivít. Špecializuje sa na obchodovanie s kokaínom a predpokladá sa, že má pod kontrolou 80 percent tohto obchodu v Európe.

Viac k témam: ‚Ndrangheta, Mafia, Súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Odsúdili 70 členov kalábrijskej mafie ‚Ndrangheta, proces sa zameral na jednu z vyše stovky rodín © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email