Pápež František vymenoval metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ovláda šesť jazykov (foto)

Jonáš Jozef Maxim sa narodil 21. novembra 1974 v Levoči.

27.10.2023 (SITA.sk) – Pápež František v štvrtok na sviatok svätého veľkomučeníka Demetera vymenoval nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Stal sa ním rehoľný kňaz Jonáš Jozef Maxim, doterajší predstavený studitského kláštora v Unive na Ukrajine a rodák z farnosti Oľšavica.

Vladyka Peter Rusnák zostáva apoštolským administrátorom na vykonávanie bežných úkonov až do prevzatia kanonického vlastnenia archieparchie novým biskupom. Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovensko o tom informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

Pôsobnosť Maxima na Ukrajine

Vymenovanie za prešovského arcibiskupa a metropolitu zastihlo Maxima na Ukrajine, kde pôsobí už skoro 20 rokov. „Toto vymenovanie považujem za prejav veľkej dôvery zo strany Cirkvi a Svätého Otca Františka, ako aj za prejav jeho náklonnosti voči Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Prijímam ho s pokorou a poslušnosťou,“ uviedol Maxim. Na Ukrajine zanecháva mníšske spoločenstvo a vraciam sa domov na Slovensko. „Môj príchod na Slovensko si ešte vyžaduje nejaký čas nevyhnutný na zabezpečenie chodu kláštora a nájdenie nástupcu,“ dodal.

Očakávania gréckokatolíkov na Slovensku

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober víta menovanie nového prešovského arcibiskupa a metropolitu.

„K nedávnej radosti v Spišskej diecéze po vysviacke nového biskupa prichádza radosť i do Prešova. Menovanie gréckokatolíckeho arcibiskupa v osobe Jonáša Jozefa Maxima na uprázdnený arcibiskupský stolec je pre mňa radosťou,“ povedal.

V mene KBS mu blahoželá a je presvedčený, že jeho menovanie naplní očakávanie gréckokatolíkov na Slovensku. Vladyka Peter Rusnák uviedol, že je vďačný Svätému Otcovi Františkovi, že vymenovaním nového prešovského arcibiskupa metropolitu ukončil čas očakávania a ponúkol im vo vladykovi – nominantovi možnosť nového začiatku. „Vítam ho medzi nami biskupmi a teším sa na spoluprácu s ním,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jonáš Jozef Maxim sa narodil 21. novembra 1974 v Levoči. Pochádza z gréckokatolíckej farnosti Oľšavica. Po skončení gymnázia nastúpil na štúdiá na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Vo februári 1994 vstúpil do kňazského seminára. Získal titul magister teológie a pokračoval v štúdiách na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde získal doktorát z východných cirkevných štúdií. Kňazskú vysviacku prijal v Prešove v roku 1998. V rokoch 2001 – 2004 bol špirituálom v Kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove a v rokoch 2002 – 2004 aj asistentom na Katedre systematickej teológie Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. Na Ukrajinu odišiel v roku 2004 a vstúpil do Univskej lavry mníchov studitov na Ukrajine. V roku 2011 bol zvolený za predstaveného filiálneho monastiera v Ľvove a v roku 2020, ako 46 ročný, za igumena (predstaveného) Univskej lavry. Okrem svojho materinského jazyka ovláda ukrajinský, taliansky, anglický, ruský a francúzsky jazyk.

Viac k témam: Arcibiskup, Gréckokatolícka cirkev
Zdroj: SITA.sk – Pápež František vymenoval metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ovláda šesť jazykov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *