Polícia bojuje proti dezinformáciám, súčasťou kampane „Hoaxy sa na mňa nelepia“ budú aj známe osobnosti

Do kampane sa môže zapojiť aj verejnosť prostredníctvom nálepiek a odznakov.

7.9.2023 (SITA.sk) – Raper a komik Bekim Aziri, prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, emeritný biskup Róbert Bezák, 96-ročný lekár Karol Mika a cestovateľ Martin Navrátil budú súčasťou kampane „Hoaxy sa na mňa nelepia“, ktorú pripravili ministerstvo vnútra a Policajný zbor SR.

Vzdelávacie videá v televízii

Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, hlavná časť kampane bude pozostávať z krátkych videí, ktoré bude možné vidieť na sociálnych sieťach polície a ministerstva vnútra, ale aj vo vysielaní RTVS (televízia aj rozhlas) a televízií Joj a Markíza. Obsahom videí bude podľa polície „preventívno-vzdelévacie posolstvo„.

Slovenská republika je dlhodobým cieľom pôsobenia rôznych druhov dezinformácií, ktorých cieľom je vytváranie napätia v spoločnosti, nárast nedôvery v štátne inštitúcie a polarizácia spoločnosti,“ povedala Bárdyová.

Dezinformácie ohrozovali životy

Polícia sa podľa nej pôsobením dezinformácií začala intenzívne zaoberať najmä po vypuknutí pandémie, keď nastal prvý významný nárast vplyvu nepravdivých správ.

Zmanipulované informácie bezprostredne ohrozovali životy a zdravie všetkých občanov krajiny. V roku 2022 sa nosnou témou dezinformátorov stala vojna na Ukrajine a obhajovanie vojenskej agresie cudzej štátnej mocnosti,“ pripomenula hovorkyňa.

Doplnila, že rezort vnútra rieši problematiku dezinformácií ako súčasť aktivít zameraných proti hybridným hrozbám a od roku 2022 zriadil aj špecializované Centrum boja proti hybridným hrozbám.

Nálepky a odznaky s logom kampane

Verejnosť sa do kampane bude môcť zapojiť prostredníctvom nálepiek a odznakov s logom a heslom kampane.

Nálepky budú k dispozícii vo verejných priestoroch Prezídia Policajného zboru, policajných krajských a okresných riaditeľstiev, klientskych centier a okresných úradov. Zamestnanci Informačných kancelárií Prevencie kriminality ich budú distribuovať v rámci prednášok na školách a seniorom,“ uviedla Bárdyová.

Dodala, že limitovaný počet nálepiek a odznakov bude k dispozícii prostredníctvom facebookovej stránky „Hoaxy a podvody – Polícia SR”, na ktorú sa záujemcovia budú môcť obrátiť formou súkromnej správy.

Viac k témam: Dezinformácie, Hoaxy
Zdroj: SITA.sk – Polícia bojuje proti dezinformáciám, súčasťou kampane „Hoaxy sa na mňa nelepia“ budú aj známe osobnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *