Prezident Erdoğan predložil tureckému parlamentu na ratifikáciu protokol o prijatí Švédska do NATO

Erdoğan odďaľoval ratifikáciu švédskeho členstva v NATO a obvinil Štokholm, že je príliš mäkký voči kurdským militantom.

23.10.2023 (SITA.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan predložil tureckému parlamentu na ratifikáciu protokol o prijatí Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Informovala o tom v pondelok jeho kancelária.

Erdoğan odďaľoval ratifikáciu švédskeho členstva v NATO a obvinil Štokholm, že je príliš mäkký voči kurdským militantom a iným skupinám, ktoré považuje za bezpečnostné hrozby.

Koniec dlhoročnej neutrality

V čase oznámenia Erdoğanovej kancelárie nebolo známe, kedy sa ratifikácia o členstve Švédska v tureckom parlamente dostane k slovu.

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Na ťahu je aj Maďarsko

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká.

Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Viac k témam: členstvo v NATO, švédske členstvo v NATO, vstup do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Prezident Erdoğan predložil tureckému parlamentu na ratifikáciu protokol o prijatí Švédska do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *