Príčina smrteľného požiaru nemocnice v Tetove je známa, spôsobil ho skrat prehriateho kábla

Skrat nastal v defibrilátore, ktorý použili na oživovanie pacienta v jednej z miestností nemocnice.

7.10.2021 (Webnoviny.sk) – Septembrový požiar v nemocnici pre pacientov s ochorením COVID-19 v severomacedónskom meste Tetovo, ktorý si vyžiadal 14 mŕtvych, spôsobil skrat prehriateho kábla pripojeného k defibrilátoru.

Jeho rýchle šírenie zase spôsobili zásoby kyslíka pre pacientov. V utorok o tom informovala prokuratúra.

Požiar sa šíril rýchlo

Skrat podľa vyhlásenia prokuratúry nastal v defibrilátore, ktorý použili na oživovanie pacienta v jednej z miestností nemocnice.

Prehriaty kábel zapálil spojovaciu skrinku, ku ktorej bol zapojený defibrilátor, nabíjačka mobilu a ďalšie zariadenie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar v nemocnici pre pacientov s COVID-19 v Tetove (fotografie)

Zamestnanci nemocnice sa pokúsili prvotný požiar uhasiť, ale rýchlo sa rozšíril k strešným panelom nemocnice a odtiaľ do dolných oblastí múrov a k nemocničnému vybaveniu.

Poľnú nemocnicu, ktorú postavili pre nárast prípadov COVID-19, požiar 8. septembra zničil behom niekoľkých minút. Zahynulo dvanásť pacientov a dvaja príbuzní na návšteve. Ďalších 12 ľudí utrpelo zranenia.

Premiér odmietol rezignácie

Minister zdravotníctva Venko Filipče aj jeho námestník a dvaja správcovia nemocnice dva dni po požiari ponúkli svoju rezignáciu. Premiér Zoran Zaev však v utorok večer oznámil, že sa rozhodol ich rezignácie odmietnuť.

Zaev povedal, že poľné nemocnice postavili za mimoriadnych podmienok počas pandémie a neboli určené na to, aby boli vybavené kyslíkom, pretože boli postavené na liečbu ľahších prípadov COVID-19.

Nárast infekcií však viedol k nedostatku lôžok v štátnych nemocniciach a zdravotnícke úrady sa rozhodli, že povolia inštaláciu kyslíkových systémov pre vážne chorých pacientov v poľných nemocniciach, doplnil premiér s tým, že nariadil ministerstvu zdravotníctva, aby vykonalo inšpekcie vo všetkých poľných nemocniciach v krajine.

Zriadili 19 poľných nemocníc

V Severnom Macedónsku za posledný rok vzniklo 19 poľných nemocníc, financovaných z pôžičky od Svetovej banky, aby pomohli tamojším nemocniciam s nárastom hospitalizácií pacientov s COVID-19.

Zdravotnícke úrady uviedli, že všetkých 19 zariadení postavili podľa špecifikácií a štandardov, ktoré Svetová banka stanovila ako podmienku pôžičky.

Viac k témam: COVID-19, Požiar nemocnice
Zdroj: Webnoviny.sk – Príčina smrteľného požiaru nemocnice v Tetove je známa, spôsobil ho skrat prehriateho kábla © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email