Putin plánuje do roku 2027 vybudovať ruskú vesmírnu stanicu, predĺženie účasti na ISS berie ako dočasné opatrenie

Ruský vodca sa zaviazal pokračovať v ruskom lunárnom programe aj napriek tomu, že jeho prvá misia po desaťročiach v auguste skončila fiaskom.

27.10.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin povedal, že prvá časť novej ruskej orbitálnej stanice by mala byť v prevádzke do roku 2027. Referuje o tom web news.sky.com. Stanica by mala „zohľadňovať všetky pokrokové výdobytky vedy a techniky a mať potenciál prevziať úlohy budúcnosti“, povedal šéf Kremľa.

Logický krok v prieskume vesmíru

Rusko vníma novú orbitálnu stanicu ako ďalší logický krok v prieskume vesmíru po Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Moskva predĺžila svoju účasť na ISS do roku 2028, Putin však zdôraznil, že ide o dočasné opatrenie.

„Keďže sa zdroje Medzinárodnej vesmírnej stanice vyčerpajú, nepotrebujeme uviesť do prevádzky len jeden segment, ale celú stanicu,“ povedal Putin.

Prvá misia skončila fiaskom

Ruský vodca sa tiež zaviazal pokračovať v ruskom lunárnom programe napriek tomu, že jeho prvá misia po desaťročiach v auguste skončila fiaskom.

Lunárny modul Luna-25 vtedy havaroval pri južnom póle Mesiaca, pretože kompetentní včas nevypli motor. Bola to prvá ruská misia na Mesiac po 47 rokoch.

Viac k témam: orbitá, Ruský prezident, Vesmírny program, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Putin plánuje do roku 2027 vybudovať ruskú vesmírnu stanicu, predĺženie účasti na ISS berie ako dočasné opatrenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *