Ruské okupačné vojská na Ukrajine majú nového veliteľa. Podľa Britov je to znak, že Moskva nenapĺňa strategické ciele

Bývalý veliteľ Sergej Surovikin sa na pozícii dlho neohrial, zastával funkciu len pár mesiacov.

13.1.2023 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 12. januára 2022, 10:24

Rozhodnutie ruského ministerstva obrany odvolať doterajšieho hlavného veliteľa všetkých jednotiek na Ukrajine Sergeja Surovikina a nahradiť ho Valerijom Gerasimovom, je znakom toho, že Kremeľ si je vedomý toho, že neplní svoje ciele na Ukrajine. V najnovšej aktualizácii to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Surovikin vydržal vo funkcii iba tri mesiace. Gerasimov bude naďalej zastávať post náčelníka ruského generálneho štábu a Surovikin bude jeho zástupcom.

Výmena veliteľa reflektuje vážnosť situácie

Ruské ministerstvo obrany odôvodnilo zmeny vo vedení „rozšírením rozsahu riešených úloh“ a „potrebou zorganizovať užšiu interakciu medzi zložkami vojsk“.

Toto je významný pokrok v prístupe ruského prezidenta Vladimira Putina k riadeniu vojny. Nasadenie (Gerasimova, pozn.) je indikátorom zvyšujúcej sa vážnosti situácie, ktorej Rusko čelí, a jasným potvrdením, že ťaženie zaostáva za strategickými cieľmi Ruska,“ uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ultranacionalisti Gerasimova obviňujú

Briti ďalej tvrdia, že toto rozhodnutie pravdepodobne nepoteší ruských ultranacionalistov a vojenských blogerov, ktorí obviňujú Gerasimova z ruských neúspechov na bojisku na Ukrajine.

Naproti tomu Surovikina predtým tieto komunity chválili za to, že zaujal „realistickejší prístup“, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruské okupačné vojská na Ukrajine majú nového veliteľa. Podľa Britov je to znak, že Moskva nenapĺňa strategické ciele © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *