Rusko požaduje od USA a spojencov bezpečnostné záruky, nemajú nasadzovať vojakov na Ukrajinu

USA a ich spojenci zhoršia aj svoju vlastnú bezpečnostnú situáciu, pokiaľ Rusku nezaručia, že NATO sa nebude rozširovať ďalej na východ, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

11.12.2021 (Webnoviny.sk) – Pokiaľ Spojené štáty a ich partneri v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) odmietnu Rusku poskytnúť určité vojenské záruky, bude to aj na úkor ich vlastnej bezpečnosti. Vyhlásil to v piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

Narazia na zhoršenie bezpečnostnej situácie

Ruský prezident Vladimir Putin žiada od Západu garancie, ktoré by NATO znemožnili rozšíriť sa o Ukrajinu alebo tam nasadzovať svojich vojakov a zbrane. Putin túto otázku pripomenul aj tento týždeň počas videokonferencie s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Bolo by „naivné“ očakávať, že Rusko čoskoro získa tieto bezpečnostné záruky, Moskva je však naďalej odhodlaná dosiahnuť ich poskytnutie, povedal Rjabkov.

Pokiaľ naši protivníci na druhej strane, predovšetkým USA, ale aj ďalšie krajiny, spojenci, takzvaní spojenci USA, odmietnu, pokúsia sa celú vec torpédovať, nevyhnutne narazia na ďalšie zhoršenie vlastnej bezpečnostnej situácie,“ upozornil ruský predstaviteľ.

Napätie v posledných týždňoch narastá

Napätie medzi Moskvou a Západom v ostatných týždňoch narastá, pričom zvyšovanie počtu ruských vojakov pri hranici s Ukrajinou podnecuje obavy z možnej ruskej invázie.

Ruskí predstavitelia plánovanie útoku na Ukrajinu opakovane popreli. Ukrajinu naopak obvinili z jej vlastných údajne agresívnych zámerov. Ukrajina nie je členom NATO, opiera sa však o silnú podporu vojenskej aliancie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko požaduje od USA a spojencov bezpečnostné záruky, nemajú nasadzovať vojakov na Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *