Slovensko patrí v celosvetovom meradle k top desiatim krajinám v pomoci Ukrajine, hodnota sa pohybuje v miliónoch

Slovensko momentálne realizuje štyri humanitárne projekty na Ukrajine, vďaka ktorým sú pre viac ako 60-tisíc ľuďom zabezpečované urgentné potreby.

24.2.2023 (SITA.sk) – Slovensko patrí v celosvetovom meradle k top desiatim krajinám, ktoré po vypuknutí vojny pomáhajú Ukrajine. Hodnota celkovej humanitárnej pomoci pre Ukrajinu je 9,3 milióna eur. V tlačovej správe o tom informovalo ministerstvo zahraničných vecí (MZV).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Objemovo dosahuje humanitárny materiál, ktorý Slovensko poskytlo Ukrajine, 850 ton. SR momentálne realizuje štyri humanitárne projekty na Ukrajine, vďaka ktorým sú pre viac ako 60-tisíc ľuďom zabezpečované urgentné potreby.

Podpora v náročnom zimnom období

Ako uviedol rezort diplomacie, Slovensko poskytlo Ukrajine zo spomínanej celkovej hodnoty dodatočnú podporu v sume 2,5 milióna eur v dôsledku pokračujúceho vojenského konfliktu a zvýšených humanitárnych potrieb najmä počas príprav na náročné zimné obdobie.

Slovensko dodalo 300 generátorov, 360 ohrievačov, takmer 13-tisíc diek, 2 300 paplónov, 2 300 vankúšov, 2 300 plachiet, 2 300 posteľných súprav, 3 000 hygienických balíčkov a 5 600 lekárničiek, príslušenstvo ku generátorom a ohrievačom a tiež termooblečenie.

Cez SK UCPM hub pri Košiciach, ktorý je dostupný všetkým členským štátom EÚ, ktoré majú záujem o doručenie materiálnej pomoci na Ukrajinu, bolo doteraz prepravených 2,5 tisíca tony humanitárnej pomoci v hodnote 50 miliónov eur,“ uviedlo MZV.

Slovensko pomohlo Ukrajine aj finančne

Dodalo, že nad rámec materiálnej pomoci, ktorú Slovensko poskytuje, podporuje Ukrajinu aj prostredníctvom viacerých medzinárodných humanitárnych organizácií, ako aj lokálnych mimovládnych organizácií, na ktorých aktivity na pomoc ľuďom v núdzi od februára minulého roku poskytlo takmer 1,6 milióna eur.

Vďaka finančným príspevkom Slovenska sú zabezpečené dodávky vody a hygienického materiálu ľuďom, ktorí sa v dôsledku pokračujúcej vojny na Ukrajine museli presídliť do krytov civilnej ochrany v Dnipre,“ informovalo ministerstvo.

Spresnilo, že Slovensko finančne podporilo aj ochranu investigatívnych novinárov na Ukrajine, a to prostredníctvom nákupu materiálu na zaistenie ich bezpečnosti, ako napríklad nepriestrelné vesty, prilby, núdzové ubytovanie či balíky prvej pomoci.

Ohrozenie dievčat, žien a detí

Rezort diplomacie vysvetlil, že najzraniteľnejšími obeťami každého vojnového konfliktu sú ženy a dievčatá, ktoré čelia sexuálnemu násiliu. Slovensko preto s použitím financií z Fondu vzájomnej pomoci podporilo vybudovanie centra pre obete sexuálneho násilia v meste Ivano-Frankivsk v západnej časti Ukrajiny.

MZV súčasne poskytlo aj dva finančné príspevky ministra zahraničných vecí na revitalizáciu, rekonštrukciu a podporu energetickej sebestačnosti dvoch zariadení na Ukrajine v celkovej výške takmer 270-tisíc eur pre detský domov v obci Seredné a Krajský dom detí v meste Svaljava.

Príspevky SR detskému domovu zabezpečili v čase ohrozenia počas bombových úrokov teplé mlieko a jedlo pre vyše sto detí a umožnili vybudovať nové priestory pre desiatky novoprijatých deti,“ spresnilo ministerstvo.

Vyzbierané finančné prostriedky

Od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 poskytla organizácia Človek v ohrození pomoc pre viac než 200-tisíc tamojších ľudí v celkovej hodnote viac ako 7 000 000 eur. Ako mimovládka informuje v tlačovej správe, tím pomáhajúci Ukrajine momentálne zahŕňa 55 zamestnancov.

Celkovo sa organizácii podarilo vyzbierať viac než 10 000 000 eur, pričom na pomoc z vyzbieranej sumy išlo približne 4 000 000 eur. K nim sa pridalo 3 000 000 eur od inštitucionálnych donorov. Zvyšné finančné prostriedky budú podľa mimovládnej organizácie použité na pomoc v budúcom období.

Začlenenie do slovenskej spoločnosti

Je neuveriteľné, že vojna za našimi hranicami už trvá rok, rovnako ako sa ťažko príjme, že vôbec začala. Sme vďační, že v tejto situácii ako organizácia dokážeme pomáhať zmierňovať dopady a vytvárať dôstojnejšie podmienky pre ľudí, ktorí pred vojnou utekajú do bezpečia,“ uviedla riaditeľka organizácie Andrea Najvirtová.

Okrem pomoci ľuďom na Ukrajine podľa nej mimovládka pomáha aj Ukrajincom na Slovensku zorientovať sa v slovenskom systéme a začleniť sa do slovenskej spoločnosti.

Aktivity organizácie na pomoc Ukrajine je možné podporiť na stránke: https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/pomoc-na-ukrajine-kontakty-a-informacie/

Úsmev ako dar pomáha priamo na Ukrajine

Organizácia Úsmev ako dar poskytuje pomoc rodinám zasiahnutým vojnou priamo na Ukrajine v štyroch oblastiach.

Organizácia Úsmev ako dar od začiatku vojny sprostredkovala humanitárnu pomoc Ukrajine v podobe 130 nákladných vozidiel, dvoch lietadiel a troch zaoceánskych lodí. Celkovo sa jej podarilo na Ukrajinu priviezť až 800 ton humanitárnej pomoci.

Úsmev ako dar poskytuje pomoc nielen v oblastiach Ukrajiny, ale aj ukrajinským rodinám na Slovensku, a bol to práve Úsmev ako dar, ktorý ako prvý poslal na Ukrajinu kamión s humanitárnou pomocou. V tlačovej správe informovala Regina Ulejová z neziskovej organizácie, podľa ktorej pomoc Ukrajine začala už v roku 2015, keď museli ukrajinské rodiny utiecť z oblastí ovládaných separatistami.

Slovensko konalo už v prvé dni vojny

Je dôležité uvedomiť si, že život sa zmenil pre nás všetkých. Nikto nás na vojnu nepripravil,“ uviedol Eduard Buraš, poradca predsedu vlády pre cezhraničnú spoluprácu.

Na druhý deň po začiatku vojny som kontaktoval starostu Mestskej časti Košice – Staré mesto a vytvorili sme centrum SOS Ukrajina. Na tretí deň sme odviezli prvý kamión s humanitárnou pomocou. Boli sme medzi prvými, ktorí doviezli potravinovú pomoc v Zakarpatsku,“ spomína na prvé dni vojny Buraš.

Organizácia Úsmev ako dar poskytuje pomoc rodinám zasiahnutým vojnou priamo na Ukrajine v štyroch oblastiach. Tridsať kilometrov od našej hranice leží obec Seredné, kde Úsmev ako dar v roku 2010 postavil Detský domov sv. Alžbety. Náhradní rodičia Oxana a Volodymyr sa tu v súčasnosti starajú o 24 detí evakuovaných z Mariupola.

Sme radi, že práve detský domov v Serednom je ich bezpečným domovom. Keďže boli evakuovaní z Mariupoľa do poľského Krakova a nemohli tam študovať v rodnom jazyku, ponúkli sme im v Serednom bezpečný domov,“ opísal pomoc Radoslav Dráb, manažér sociálneho bývania pre rodinu a deti. V areáli detského domova teraz dokončujú 12 montovaných rodinných domov pre 12 presídlených rodín s deťmi z Chersonu.

Siroty z východu Ukrajiny

V Užhorode podporuje organizácia Úsmev ako dar Sociálne centrum Márie Wardovej, kde je kľúčovou osobou sestra Marietta. Venuje sa rodinám, ktoré boli od roku 2014 nútené opustiť východnú Ukrajinu. V meste vzdialenom asi 80 km od našej hranice sa nachádza Centrum pre deti v Svaľave, kde je momentálne sústredených 106 detí vo veku do 6 rokov.

Väčšinou sú to siroty z východu Ukrajiny, ktorých rodičia sú už mŕtvi alebo boli zavlečení na územie Ruska. V Rehabilitačnom centre vo Veľkom Bereznom žije 185 detí trpiacich na srdcové choroby, cukrovku či dýchacie cesty vo veľmi ťažkých podmienkach.

Je im poskytovaná cielená pomoc každý týždeň v podobe základných potravín, hygienických potrieb, liekov až po vysokovýkonné generátory, ktoré dodávajú teplo a svetlo.

Spolupráca s UNICEF

Vďaka spolupráci s organizáciou UNICEF, ako hlavným partnerom, sa Úsmev ako dar sústreďuje od 1. januára 2023 na riešenie kritických potrieb ukrajinských detí a ich rodín v oblasti zdravia, začlenenosti, ochrany detí a starostlivosti o deti, ako aj socializácie a adaptácie ukrajinských detí na Slovensku.

Okrem pomoci maloletým deťom sa organizácia Úsmev ako dar venuje aj druhej zraniteľnej skupine, a to študentom, konkrétne vysokoškolákom bez rodičov.

Viac k témam: Finančná pomoc, Fond vzájomnej pomoci, Humanitárna pomoc, Mimovládne organizácie, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Slovensko patrí v celosvetovom meradle k top desiatim krajinám v pomoci Ukrajine, hodnota sa pohybuje v miliónoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *