Slovensko sa v Glasgowe pridalo ku krajinám, ktoré chcú zastaviť globálne odlesňovanie

Krajiny, v ktorých sa nachádza 85 percent svetových lesov v Glasgowe, podpísali deklaráciu o lesoch a využívaní krajiny.

3.11.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko sa na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v Glasgowe pridalo ku krajinám, ktoré chcú zastaviť globálne odlesňovanie. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal komunikačný odbor rezortu.

Dôraz na význam lesov a využitie pôdy

Slovensko tak podporuje snahu svetových veľmocí, ktoré chcú zastaviť globálne odlesňovanie do roku 2030 a zároveň podporujú udržateľné využívanie pôdy a rozvoj vidieka. Svetoví lídri podpísali deklaráciu, ktorá zdôrazňuje význam lesov a využitia pôdy pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja a potrebu ich udržateľného spravovania.

Dohodu podpísali štáty, v ktorých sa nachádza 85 percent svetových lesov vrátane Spojených štátov, Číny, Brazílie či Indonézie. Práve zdravé a odolné lesy sú totiž kľúčové v boji s klimatickou krízou. Deklaráciu lídrov MŽP SR podporuje a víta. Podľa šéfa envirorezortu je symbolické, že v čase, keď sa v Glasgowe hovorilo o dôležitosti ochrany lesov, poslanci Národnej rady SR otvárali rozpravu o reforme národných parkov. „Slovensko potrebuje fungujúce národné parky a tiež moderné poľnohospodárstvo, ktoré chráni prírodu a zabezpečí zdravé potraviny,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Nevyhnutná zmena poľnohospodárskej politiky

Podľa envirorezortu konferencia v Glasgowe vyslala jasný signál, že pre napĺňanie klimatických cieľov a zachovanie biodiverzity je nevyhnutná aj zmena poľnohospodárskej politiky štátu. Podľa MŽP SR je dôležité, aby sa v rámci poľnohospodárstva prestala zbytočne používať agrochémia a nebezpečné pesticídy. Pôdohospodárstvo by, naopak, malo vytvárať priestor aj pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovať extenzívnu pastvu v chránených územiach, častejšie striedanie vhodných plodín a naopak, obmedziť monokultúry.

Viac k témam: Klimatická konferencia COP26, Odlesňovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa v Glasgowe pridalo ku krajinám, ktoré chcú zastaviť globálne odlesňovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email