Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Pčolinského

Námestník generálneho prokurátora zrušil v auguste 2021 uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Pčolinskému.

17.5.2022 (Webnoviny.sk) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v utorok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského pre zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Informoval o tom ÚŠP vo svojom profile na sociálnej sieti.

Žilinka vo veci nekoná

Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera zrušil v auguste 2021 uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Pčolinskému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania. Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekoná. Námestník vtedy taktiež zrušil obvinenia voči Zoroslavovi Kollárovi pre prečin podplácania.

Generálna prokuratúra SR (GP SR) zároveň na podanie obžaloby reagovala, že od začiatku marca viackrát písomne aj telefonicky žiadala o predloženie spisového materiálu za účelom rozhodnutia o návrhu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorým Vladimír Pčolinský vo februári opätovne napadol uznesenie o vznesení obvinenia, keďže bol znovu obvinený. „Do dnešného dňa spisový materiál predložený nebol, čím vzhľadom na informáciu, že bola vo veci podaná obžaloba, bolo znemožnené o podanom návrhu rozhodnúť,“ uvádza v stanovisku GP SR.

Generálna prokuratúra vidí rozpor s Trestným poriadkom

Takýto postup je podľa generálnej prokuratúry v rozpore s Trestným poriadkom, ako aj s judikatúrou Ústavného súdu SR. Z nej totiž podľa prokuratúry vyplýva, že navrhovateľ, ktorý podá návrh na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, má aj právo, aby bolo o takomto návrhu generálnym prokurátorom SR rozhodnuté. „Využitie takéhoto mimoriadneho opravného prostriedku je zároveň podmienkou na to, aby sa mohol účinne domáhať ochrany svojich ústavných práv na Ústavnom súde SR,“ dodala GP SR.

Kauza sa týka podozrenia, že bývalý šéf SIS Pčolinský za úplatok 20-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie Kollára. Vyšetrovateľ NAKA vo februári tohto roku opätovne vzniesol obvinenie podnikateľovi Kollárovi a bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Pčolinskému.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Obžaloba, Špeciálny prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Pčolinského © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *