Súd prepustil vyšetrovateľov NAKA aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Scholtza

Ján Čurilla a Pavol Ďurka pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz.

3.10.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 1. októbra 13:04

Krajský súd v Bratislave prepustil obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Ján Čurilla, Pavol Ďurko, Milan Sabota a Štefan Mašín sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti. Ján Čurilla a Pavol Ďurka, ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci.

Obvinenie vo veci inšpekčného antitímu

Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Ďurka sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.

Ďalšie obvinenie celej štvorice policajtov je zase spojené so zámerom Národnej kriminálnej agentúry vyšetrovať aktivity takzvaného antitímu policajnej inšpekcie. Pre danú vec bol obvinený aj dočasný šéf Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Peter Scholtz. Ten rovnako čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Štvoricu vyšetrovateľov ako aj dočasného šéfa inšpekcie vzal do väzby v polovici septembra Okresný súd Bratislava III.

Obhajca rozhodnutie súdu uvítal

Peter Kubina, ktorý zastupuje zadržaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), rozhodnutie súdu víta Uviedol to pre agentúru SITA. Podľa Kubinu súd potvrdil to, čo od prvej chvíle tvrdili, teda že trestné stíhanie vyšetrovateľov NAKA je neopodstatnené.

„Už po rozhodnutí sudcu okresného súdu o väzbe som povedal, že jeho rozhodnutie o vzatí mojich klientov do väzby a ich trestné stíhanie ako celok nemôže prežiť prieskum skutočne nezávislého a nestranného sudcu. Som rád, že sa takí našli už na krajskom súde,“ zdôraznil právny zástupca vyšetrovateľov.

Dodal, že teraz očakáva nielen bezodkladné zastavenie trestného stíhania, ale aj ospravedlnenie od všetkých politikov, ktorí posledné týždne zneužívali mená vyšetrovateľov „na podnecovanie nenávisti a vlastné politické ciele“.

Viac k témam: Prepustenie na slobodu, Zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd prepustil vyšetrovateľov NAKA aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Scholtza © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email