Sudcovia aj ministerstvo spravodlivosti odsúdili útok na sudkyňu v Ružinove

Útok na sudkyňu odsúdilo aj ministerstvo spravodlivosti.

28.10.2023 (SITA.sk) – Členovia Súdnej rady SR odsúdili násilie či pokus o násilie voči fyzickej či psychickej integrite každého človeka. Zároveň tvrdia, že útok na sudcu pre jeho rozhodovaciu činnosť je útokom na základy fungovania našej spoločnosti, ktoré by mali byť založené na úcte k právnemu poriadku.

Nenávistné prejavy voči sudcom

Podľa nich je neprijateľné, aby štát nezabezpečil ústavným činiteľom primerané záruky na ochranu ich života pri výkone rozhodovacej činnosti. Zároveň apelujú na bezodkladné zdržanie sa šírenia verejných i neverejných nenávistných prejavov voči sudcom, najmä na také, ktoré by mohli podnietiť násilie.

„Vyzývame relevantné autority, aby útok na sudcu pri výkone jeho rozhodovacej činnosti verejne odsúdili a v závislosti od kompetencií prijali legislatívne a iné opatrenia systémového charakteru na nielen nezávislý, ale aj bezpečný výkon rozhodovacej činnosti všetkých sudcov SR,“ píše sa vo vyhlásení členov súdnej rady.

Násilný zásah

Útok na sudkyňu odsúdilo aj ministerstvo spravodlivosti. „Rezort odsudzuje akýkoľvek násilný zásah do fyzickej či psychickej integrity ktoréhokoľvek občana SR. O to viac, pokiaľ je takou osobou sudca pri výkone svojej rozhodovacej činnosti,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku. Tvrdí, že zváži prijatie potrebných legislatívnych či iných zmien tak, aby bol zabezpečený riadny a bezpečný výkon rozhodovacej činnosti slovenských sudcov.

Viac k témam: Násilie, nenávistné prejavy, Streľba, sudkyňa
Zdroj: SITA.sk – Sudcovia aj ministerstvo spravodlivosti odsúdili útok na sudkyňu v Ružinove © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *