Švédsko a Fínsko sú o krok bližšie vstupu do NATO, spojenci podpísali prístupové protokoly pre obe krajiny

Prístupové protokoly musia ešte ratifikovať zákonodarcovia vo všetkých 30 členských štátov NATO, čo môže trvať niekoľko mesiacov.

5.7.2022 (Webnoviny.sk) – Tridsiatka spojencov v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) v utorok podpísala prístupové protokoly pre Fínsko a Švédsko. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

„Je to naozaj historický moment pre Fínsko, Švédsko a NATO,“ povedal Stoltenberg. Prístupové protokoly teraz musia ratifikovať zákonodarcovia vo všetkých 30 členských štátov NATO, čo môže trvať niekoľko mesiacov.

Podpísanie prístupových protokolov pre Fínsko a Švédsko zvyšuje strategickú izoláciu Ruska v dôsledku jeho februárovej invázie na susednú Ukrajinu a vojenskej agresie, ktorá tam odvtedy trvá.

„Budeme ešte silnejší a naši ľudia budú ešte bezpečnejší, keďže čelíme najväčšej bezpečnostnej kríze za ostatné desaťročia,“ dodal Stoltenberg.

Viac k témam: Prístupové rokovania, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsko a Fínsko sú o krok bližšie vstupu do NATO, spojenci podpísali prístupové protokoly pre obe krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email