Veľká Británia aj svet sa rozlúčili s kráľovnou Alžbetou II., bohoslužba zahŕňala tradície (video+foto)

Najdlhšie vládnuca britská panovníčka zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov.

20.9.2022 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 19. septembra 18:46

Vo Veľkej Británii sa v pondelok konal štátny pohreb zosnulej kráľovnej Spojeného kráľovstva a ďalších 14 krajín Spoločenstva národov Alžbety II. Pohreb, ktorý sledovali nielen Briti, ale celý svet, sa začal predpoludním vo Westminsterskom opátstve v Londýne a skončil sa večer pochovaním panovníčky na hrade vo Windsore.

Počas celého štátneho pohrebu bola rakva zahalená do kráľovskej štandardy. Položená na nej bola imperiálna koruna, jablko a žezlo.

Tiež na nej ležal kvetinový veniec, ktorý na želanie kráľa urobili udržateľným spôsobom, a okrem rôznych kvetov v odtieňoch zlatej, ružovej, bordovej a bielej obsahovala napríklad rozmarín na znak spomínania, myrtu symbolizujúcu šťastné manželstvo, ktorá pochádzala z rastliny vypestovanej z vetvičky z kráľovninej svadobnej kytice, a anglický dub ako symbol sily lásky.

Vo venci bol pripevnený odkaz od kráľa „S láskou a oddanosťou spomína, Karol R. (skratka z latinského rex – kráľ, pozn. red.)“.

Rakva na štátnej lafete

Westminsterské opátstvo bolo pre hostí otvorené už tri hodiny pred samotným smútočným obradom, ktorý sa začal o 11:00 miestneho času (12:00 SELČ).

Viac o téme: Úmrtie kráľovnej Alžbety II.

Zhruba 15 minút pred obradom previezli rakvu s panovníčkou z Westminsterského paláca do opátstva. Rakva bola na štátnej lafete kráľovského námorníctva ťahanej námorníkmi (98 ťahalo, 40 slúžilo ako brzda, pozn. red.), ktorú použili napríklad pri pohrebe niekdajšieho kráľa a otca zosnulej Juraja VI. v roku 1952.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II. (fotografie)

Za rakvou išli členovia kráľovskej rodiny, vrátane nového kráľa Karola III. a jeho synov princov Williama a Harryho. Procesiu s rakvou viedli gajdoši a bubeníci škótskych a írskych regimentov, príslušníci kráľovského letectva a Gurkhovia.

Pozdĺž trasy stáli príslušníci námorníctva a námornej pechoty a na Parliament Square zase čestná stráž pozostávajúca z príslušníkov armády, letectva a námorníctva spolu s kapelou kráľovskej námornej pechoty. Celkovo sa na pohrebe podieľa viac ako 10-tisíc príslušníkov ozbrojených síl.

Video: Pohreb kráľovnej Alžbety II.

Trussová čítala z Biblie

Smútočnú bohoslužbu, ktorá sa koná na mieste kráľovských korunovácií i svadieb, vedie westminsterský dekan David Hoyle. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby má kázeň a britská premiérka Liz Trussová počas omše čítala z Biblie. Obrad trval zhruba hodinu a k jeho koncu zaznelo krátke trúbenie z poľnice. Po ňom nasledovali celonárodné dve minúty ticha. Bohoslužbu ukončila štátna hymna a žalospev, ktorý zahral kráľovnin gajdoš.

Na pohrebe vo Westminsterskom opátstve sa zúčastňuje 2 000 hostí. Je to jedno z najväčších stretnutí šľachty a politikov, ktoré Spojené kráľovstvo hostilo, za niekoľko desaťročí. Pozvánky dostalo 500 hláv štátov a zahraničných predstaviteľov. Medzi hosťami sú panovníci Belgicka, Holandska, Španielska, Nórska, Dánska, Monaka či Japonska.

Na pohrebe sú aj predstavitelia krajín Spoločenstva národov, ako napríklad novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, predseda austrálskej vlády Anthony Albanese a kanadský premiér Justin Trudeau, ale aj americký prezident Joe Biden, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, írsky premiér Micheál Martin, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Pozvanie nedostali predstavitelia Ruska, Bieloruska, Mjanmarska, Sýrie, Afganistanu a Venezuely.

Bohoslužba pred uložením rakvy do hrobky

Po pohrebnej bohoslužbe nasledovala ďalšia procesia z Westminsterského opátstva k Wellingtonovmu oblúku pri Hyde Parku. Pozdĺž trasy zase stáli príslušníci ozbrojených síl a polície, v minútových intervaloch zvonil Big Ben a z Hyde Parku každú minútu zneli salvy zo zbraní.

Kráľovská kanadská jazdná polícia viedla sprievod, ktorý pozostával zo siedmich skupín s vlastnými kapelami a zúčastnili sa na ňom okrem ozbrojených síl Spojeného kráľovstva a Spoločenstva národov aj policajti a Národná zdravotná služba. Za lafetou s rakvou znova kráčali kráľ Karol III. a členovia kráľovskej rodiny. Kráľovná manželka, princezná z Walesu, grófka z Wessexu a vojvodkyňa zo Sussexu išli za nimi v autách. Pri Wellingtonovom oblúku rakvu preniesli do štátneho pohrebného vozidla, ktoré ju odviezlo na hrad Windsor.

Tradície symbolizujúce koniec vlády Alžbety II.

Na hrade Windsor nasledovala ďalšia procesia za prítomnosti príslušníkov ozbrojených síl. Rakvu odniesli do Kaplnky svätého Juraja, kde sa od 16:00 miestneho času (17:00 SELČ) koná bohoslužba pred uložením rakvy do hrobky.

Obrad celebruje windsorský dekan David Conner a požehnanie prednesie už zmienený arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Bohoslužba prebiehala za účasti menšieho počtu hostí ako vo Westminsterskom opátstve, pričom ich je zhruba 800.

Bohoslužba zahŕňala tradície symbolizujúce koniec vlády Alžbety II. Kráľovský klenotník z rakvy zložil Britskú imperiálnu korunu, jablko a žezlo, čím kráľovnú definitívne oddelil od jej koruny. Na konci posledného hymnusu kráľ Karol III. položil na rakvu vlajku regimentu gardových granátnikov, ktorý vykonáva ceremoniálne povinnosti pre panovníka. Zároveň Lord Chamberlain, najvyššie postavený predstaviteľ kráľovskej domácnosti, prelomil svoju paličku na znak toho, že končí jeho služba pre kráľovnú. Zahral aj kráľovnin gajdoš, čo si podľa Buckinghamského paláca Alžbeta II. sama vyžiadala. Za tónov hymny God Save the King (Boh ochraňuj kráľa) rakvu vložili do kráľovskej hrobky.

Ku koncu bohoslužby tiež prečítali tituly, ktoré patrili kráľovnej a prechádzajú na jej syna Karola III. „z Božej milosti kráľa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jeho ďalších ríš a území, hlavu Spoločnosti národov, obrancu viery a panovníka najušľachtilejšieho podväzkového rádu“.

Večer sa ešte uskutočnil súkromný rodinný obrad, počas ktorého kráľovnú pochovali k jej manželovi, princovi Filipovi, ktorý zomrel vlani, v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. Tá sa nachádza vo vnútri Kaplnky svätého Juraja.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo svojom škótskom sídle Balmoral. Najdlhšie vládnuca britská panovníčka, ktorá bola na tróne sedem desaťročí, sa dožila 96 rokov.

Viac k témam: Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľká Británia aj svet sa rozlúčili s kráľovnou Alžbetou II., bohoslužba zahŕňala tradície (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *