Voľby v Česku nevyhral Babiš, ANO skončilo tesne druhé za Spolu a ČSSD aj komunisti sú mimo parlamentu

Jan Hamáček rezignuje na svoju funkciu.

10.10.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 10. októbra 9:16

V českých parlamentných voľbách po úplnom sčítaní hlasov zvíťazila koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ktorú podporilo 27,79 percent voličov. Nasleduje hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 27,12 percenta. Informuje o tom Český štatistický úrad na svojej internetovej stránke.

ČSSD a komunisti pod piatimi percentami

V Poslaneckej snemovni bude aj zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,62 percenta a hnutie SPD (9,56 %).

Pod päťpercentnou hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu zostali sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM) alebo hnutie Prísaha.

Hamáček rezignuje na svoju funkciu

Na neúspech ČSSD vo voľbách už reagoval aj predseda strany Jan Hamáček, ktorý rezignuje na svoju funkciu. Od začiatku sčítavania hlasov sa ČSSD držala tesne nad hranicou päť percent. S pribúdajúcim počtom spočítaných okrskov však strana postupne strácala.

Hamáček uviedol, že na 25. októbra zvoláva predsedníctvo strany, kde zloží funkciu. Prehra je podľa neho daň za vládnu spoluprácu a pandémiu koronavírusu. Napriek tomu si myslí, že šance na vstup do parlamentu ešte existujú.

„Bude to tesné, uvidíme ako dopadne Praha. Veľmi verím kampani (ministerky práce a sociálnych vecí) Jany Maláčovej v Prahe,“ povedal Hamáček.

Koalícia Spolu a zoskupenie PIRSTAN sa už dohodli na zostavení vlády. Prezidenta Miloša Zemana v sobotu večer vyzvali, aby Lídra Spolu Petra Fialu poveril zostavením nového vládneho kabinetu. Informuje o tom portál TN.cz. Premiér Andrej Babiš predtým vyhlásil, že chce rokovať so Spolu. Koaličné zoskupenie však spoluprácu s Babišovým hnutím ANO vylúčilo.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Česku, Voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby v Česku nevyhral Babiš, ANO skončilo tesne druhé za Spolu a ČSSD aj komunisti sú mimo parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Follow by Email