Zimná paralympiáda v Pekingu 2022
Zimné paralympijské hry sa budú konať od 4. marca do 13. marca 2022. Budú odohrané v Pekingu.
4.3.2022 (Webnoviny.sk) – Zimné paralympijské hry sa budú konať od 4. marca do 13. marca 2022. Budú odohrané v Pekingu. O konaní hier sa rozhodlo v auguste 2015 v Kuala Lumpur-e. Peking vtedy v hlasovaní porazil kazašské mesto Almaty. Čína sa tak stane prvým mestom, ktoré organizovalo ako aj letné, tak aj zimné paralympijské hry. Športovcov budeme môcť vidieť v 6 kategóriách a to v paraalpskom lyžovaní, parahokeji, curlingu na vozíku, biatlone, behu na lyžiach a snowboardingu.
Športovci na paralympiáde
Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) potvrdil konečný počet športovcov na zimných paralympijských hrách 2022, ako aj definitívny medailový program. Navyše tohtoročné hry budú tie najväčšie paralympijské hry v histórii. Celkovo uvidíme 736 športovcov, z ktorých však môže byť maximálne 222 žien. Títo športovci sa predstavia až v 78 disciplínach. Z týchto disciplín bude 39 mužských, 35 ženských a štyri zmiešané. Naši slovenskí športovci, ktorých je 32, nás budú reprezentovať v troch športoch.
Najväčší slovenskí favoriti na zisk medailí nás budú reprezentovať v paraalpskom lyžovaní. Budú sa snažiť prekonať zisk 11 medailí z Pjongčangu, z ktorých bolo až 6 zlatých. Medzi top slovenské mená v tejto disciplíne patrí Henrieta Farkašová, Jakub Krako a Miroslav Haraus. Tak isto však uvidíme aj Mareka Kubačku, jediného slovenského úplne nevidiaceho lyžiara, ktorý sa pýši ziskom titulu majstra sveta z roku 2019. Okrem týchto športovcov uvidíme po prvý krát na paralympiáde aj Alexandru Rexovú a Vanesu Gaškovú. Tento rok zažijú na paralympiáde debut slovenskí parahokejisti. Tí si vybojovali postup v Berlíne, kde zdolali favorizované domáce Nemecko 4:2. Slovenských parahokejistov uvidíme v skupine B, kde budú hrať svoje zápasy spolu s Talianskom, Českom a domácou Čínou. Svoj prvý zápas odohrajú 5. marca o 13:05 hod., kde bude ich súpermi Čína.
Športové disciplíny
V paraalpskom lyžovaní uvidíme 30 disciplín, z ktorých bude 15 mužských a 15 ženských. Celkovo teda uvidíme v tejto disciplíne bojovať o medailové zisky 140 mužov a 80 žien. Oproti Pjongčangu tu teda nastala zmena vo vyššom počte možných pódiových umiestnení. Okrem už vyššie spomínaných medailových ziskov Slovenska v tejto kategórii, budú naši športovci súťažiť aj o celkové prvenstvo v bilancii krajín. Paraseverské lyžovanie tento rok nečaká takmer žiadna zmena v porovnaní s prechádzajúcimi zimnými paralympijskými hrami v Pekingu. Uvidíme možnosť športovcov bojovať o zisk 38 medailových kompletov. Z toho 18 mužských, 18 ženských a dva zmiešané. Jediná zmena, ktorá tu nastala je v počte štartujúcich športovcov. Tento rok odštartuje 120 mužov a 90 žien, čo je o 50 športovcov viac v porovnaní s Pjongčangom.
Parasnowboard, ktorý mal premiéru pred pomernou krátkou dobou, a to v Soči v roku 2014, sa tento rok predstaví v ôsmych kategóriách. Avšak program žien, ktorý mal predchádzajúce roky šesť medailových podujatí, sa bohužiaľ na tohtoročnej zimnej paralympiáde okresal na dve podujatia.
V parahokeji budeme môcť vidieť snahu športovcov z USA potvrdiť svoju dominanciu v tejto disciplíne. Ťahajú totižto trojročnú šnúru celkových víťazstiev na tomto turnaji. V A skupine uvidíme hrať USA, Kanadu, Južnú Kóreu a Ruský paralympijský výbor. V B skupine, ako už bolo spomenuté odohrajú svoje zápasy Slovensko, Česká republika, Taliansko a Čína. Hrať sa budem systémom, z ktorého prvé dva tímy z lepšej skupiny A rovno postúpia do semifinálového zápasu. Prvé dva tímy zo skupiny B budú bojovať s tretím a štvrtým tímom zo skupiny A vo štvrťfinálových dueloch o postup do semifinále. Tímy, ktoré neuspejú vo štvrťfinálovom zápase sa pobijú o 5. miesto. Tímy, ktoré sa nedostanú do semifinálových a ani do štvrťfinálových zápasov odohrajú duel o 7. miesto.
V curlingu na vozíku uvidíme pokus čínskych športovcov o obhájenie paralympijskej zlatej medaily z Pjongčangu. Celkovo sa na turnaj dostalo 12 zmiešaných tímov. V zmiešanom tíme musí byť aspoň jedna žena. Svoje duely títo športovci odohrajú na športovisku Water Cube. Táto aréna hostila počas letných paralympijských hier v roku 2008 plávanie. V tejto disciplíne uvidíme aj slovenských športovcov, ktorí si svoj postup na tento turnaj vybojovali počas svetových šampionátov v rokoch 2020 a 2021. Po Pjongčangu z roku 2018 (9. miesto) a Soči z roku 2014 (9. miesto) to budú ich tretie paralympijské hry v rade za sebou.
Ako si spríjemniť zážitok pri fandení našim športovcom?
Či už fandíte našim paralympijským športovcom s vašou rodinou, priateľmi alebo aj sami, môžete si spríjemniť, alebo zdramatizovať chvíľky pred obrazovkami rôznymi spôsobmi. K tým zážitkom, ktoré vám môžu zážitok spríjemniť, a to hlavne v domácom prostredí, patrí aj príprava vášho obľúbeného jedla alebo donáška z vašej obľúbenej reštaurácie. Samozrejme k jedlu patrí aj nápoj, či už nealkoholický, alebo alkoholický, pokiaľ ste už dospelý. Tak isto môžete fandiť z vášho obľúbeného podniku. Pokiaľ si však tento zážitok chcete zdramatizovať, môžete si na našich športovcov vsadiť. My vám odporúčame stávkovú kanceláriu Synottip. Hodnotenia a aj Synottip recenzie vám pomôžu si vybrať správne.
Ako a kde budete môcť sledovať 13. zimné paralympijské hry?
Zimné paralympijské hry budete môcť sledovať naživo na RTVS: ŠPORT. Verejnoprávna televízia odvysiela všetky športové výkony slovenských reprezentantov a tak isto aj všetky ostatné športové súťaže.
Informačný servis