Fakty o tom, že môžeme dôverovať umelej inteligencii
Aplikácie založené na umelej inteligencii (A.I.) obohacujú náš každodenný život, a v budúcnosti ho budú aj naďalej ovplyvňovať.
4.9.2023 (SITA.sk) – Aplikácie založené na umelej inteligencii (A.I.) obohacujú náš každodenný život, a v budúcnosti ho budú aj naďalej ovplyvňovať. A.I. zasahuje dnes aj do výroby potravín alebo iných spotrebných materiálov, a dopomáha k tomu, aby bola rentabilnejšia. Sú však tieto procesy riadené umelou inteligenciou spoľahlivé? A sú produkty, ktoré A.I. vyvíja bez rizika? Tu sú niektoré z dôležitých argumentov, prečo môžeme A.I. dôverovať.
- Kontrola kvality a bezpečnosť potravín: Je preukázané, že A.I. umožňuje presné sledovanie pôvodu surovín, a ľahko deteguje potenciálne kontaminanty a chyby vo výrobku. Tým nielen zlepšuje kvalitu, ale tiež znižuje riziko možných chorôb prenášaných potravinami.
- Menej plytvania s potravinami: Umelá inteligencia dokáže analyzovať nákupné a spotrebiteľské vzorce a objem, osobné preferencie, ako aj osobitosti daných kultúr a trhov. Na základe údajov môže zákazníkom ponúknuť personalizované potravinárske výrobky a služby, čím znižuje objem ich nerozumných nákupov. Znižuje tak ich vyhadzovanie a drastickú úroveň ich plytvania.
- Vývoj produktov: Umelá inteligencia dokáže generovať nové receptúry na základe ingrediencií a chuťových profilov, ktoré sú jej zadané. Zaisťuje pritom aj bezpečnosť potravín a skvelú chuť. Nedávno konkrétne spoločnosť HELL vyvinula energetický nápoj výlučne s pomocou umelej inteligencie. A.I. bola pri všetkých krokoch jeho vzniku, a dokonca aj pri jeho ochutnávke.
- Efektívnosť: A.I. optimalizuje balenie, skladovanie a prepravu. Môže pomôcť znížiť náklady na dopravu a dodacie lehoty. Pri plánovaní dopravných trás zohľadňuje aj faktory, akými sú zmena cestných či poveternostných podmienok.
- Rekordná rýchlosť inovácií: Umelá inteligencia je schopná neuveriteľne rýchleho spracovania a analýzy údajov. Spoločnostiam to tak umožňuje rýchlo vyvíjať a uvádzať na trh nové produkty. Zatiaľ čo v minulosti mohol vývoj nového produktu trvať 1-2 roky, dnes je tento proces skrátený na niekoľko týždňov alebo aj niekoľko dní.
Dôležitou otázkou, ktorá vzniká pri používaní umelej inteligencie, je zodpovednosť za výsledok v osobe vývojára a používateľa. Doteraz sa tento problém objavil pri autonómnych vozidlách. Mnohí sa pýtali, kto je zodpovedný, ak autonómne auto spôsobí nehodu – výrobca automobilov alebo programátor? Pre ľudstvo je dôležité pochopiť, že umelá inteligencia, rovnako ako počítač, robí len to, čo jej človek zadá. Takže, ak požiadavka alebo inštrukcia nie je správne podrobná, nemusí mať ani dobrý výsledok. Aktualitou preto je, že Európsky parlament prijal v júni 2023 prvý komplexný súbor pravidiel riadenia rizík umelej inteligencie na svete.
Bezpečnosť však neznamená len spoľahlivosť výrobku, ktorý vyvinula A.I. Ide aj o ochranu jeho dizajnéra a distribútora. S procesmi navrhnutými umelou inteligenciou sa musí zaobchádzať tak, ako keby ich vyvinula ľudská bytosť alebo tím ľudí, a musia byť chránené rovnakým spôsobom ako v digitálnom, tak aj fyzickom priestore. Preto nie je na škodu, ak je know-how umelej inteligencie hoci s obmedzeným prístupom, ako duplikát uložený v prísne stráženom počítači, alebo na inej forme dátového média.
Informačný servis
Viac k témam: PR, Umelá inteligencia
Zdroj: SITA.sk – Fakty o tom, že môžeme dôverovať umelej inteligencii © SITA Všetky práva vyhradené.