Parlament schválil programové vyhlásenie Ficovej vlády, jeden poslanec SNS na hlasovaní chýbal (video)

Rokovanie parlamentu o vyslovení dôvery vláde a programovom vyhlásení.

21.11.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 21. novembra 12:02

Parlament v utorok vyslovil dôveru Ficovej vláde. Z prítomných 143 poslancov ich za programové vyhlásenie vlády (PVV) hlasovalo 78 a proti ich bolo 65.

V rozprave celkovo vystúpilo 73 poslancov, z toho drvivá väčšina opozičných. Poslanci kritizovali programové vyhlásenie vlády, ako aj jej prvé kroky a hovorili o búraní právneho štátu. V utorok ešte rečnilo približne 10 rečníkov, posledným bol Ondrej Dostál (SaS). Po ňom ešte o slovo požiadal premiér Robert Fico (Smer-SD).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rokovanie NR SR o vyslovení dôvery vláde (fotografie)

Fico na záver zhodnotil, že v rozprave bolo aj veľa podnetných myšlienok. „Ja stále budem tvrdiť, že nikto nespadol z neba múdry a prečo sa neriadiť aj inými múdrymi hlavami, ktoré nepochybne v Národnej rade SR sedia,“ povedal.

Minister zahraničných vecí za Smer-SD Juraj Blanár už v relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že PVV podporí všetkých 79 poslancov vládnej koalície. Ako povedal v utorok v pléne Fico, jeden poslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) sa na hlasovaní nezúčastnil, pretože je hospitalizovaný v nemocnici. Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) po poslaneckom grémiu priblížil, že tým poslancom bol Pavel Ľupták.

Opozičné politické subjekty KDH, Sloboda a Solidarita, Progresívne Slovensko aj Matovičovo Slovensko PVV nepodporili.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť

Programové vyhlásenie vlády má názov „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“. Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023“.

Programové vyhlásenie vlády ako strategický dokument je podľa jeho tvorcov dôležitý pre obdobie zložitého spoločenského, politického, ekonomického i medzinárodného vývoja. Vláda vyjadruje ambíciu reagovať na okolnosti a udalosti, ktoré majú vplyv na politickú, ekonomickú, sociálnu, finančnú aj právnu situáciu Slovenska a jeho postavenie vo svete.

Kabinet v tomto kontexte poukázal na to, že Slovensko sa za posledné roky prepadlo medzi najchudobnejšie štáty v Európskej únii, verejné financie sú rozvrátené, pričom pred vládou stoja výzvy v podobe vysokého deficitu i rekordného nárastu dlhu. Zároveň je podľa vlády ohrozené i čerpanie prostriedkov z eurofondov a Plánu obnovy.

Obnovenie sociálneho dialógu

Kabinet tiež v programovom vyhlásení pripomenul nárast cien, a to najmä v prípade potravín, a dodal, že pred ním stojí aj výzva zaistiť bezpečné dodávky energií za dostupné ceny.

Vláda má tiež v pláne obnoviť sociálny dialóg na všetkých úrovniach a k oprávneným požiadavkám partnerov plánuje pristupovať s rešpektom. Taktiež plánuje zastaviť zneužívanie bezpečnostných zložiek na politické ciele a upokojiť polarizovanú spoločnosť.

Posilniť chce i suverenitu a štátnosť, národné sebavedomie a zdravé vlastenectvo, ale aj úctu k štátnym symbolom a tradíciám. V dokumente avizuje aj zámer razantne chrániť obyvateľstvo pred negatívnymi dopadmi nelegálnej migrácie, ktorú podľa nového kabinetu predošlé vlády ignorovali.

Kabinet vyjadril i zámer pokračovať v podpore takých riešení konfliktu na Ukrajine, ktoré budú založené na princípoch medzinárodného práva, a to vrátane zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc a prirodzeného práva na sebaobranu.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) minulý týždeň v utorok predložil poslancom parlamentu programové vyhlásenie a súčasne ich požiadal o vyslovenie dôvery vláde. Do rozpravy o PVV sa písomne prihlásilo 50 poslancov, ústne sa následne prihlásilo ešte 24 rečníkov.

Fico vo svojom vystúpení v pléne uviedol, že so znením PVV je absolútne stotožnený, keďže bol prítomný pri formulovaní každého jedného odseku a cieľa v dokumente. Podľa premiéra bude „základným prameňom“, o ktorý sa bude opierať činnosť vlády a rozhodnutia vládneho kabinetu, Ústava SR. Taktiež uviedol, že rešpektujú a vážia si členstvo SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský minulý týždeň v stredu prirovnal PVV k novoročným predsavzatiam a očakával od neho viac. Dôvodom jeho očakávania bola skúsenosť členov vlády, ktorí už viackrát tvorili vládny kabinet. Podľa predsedu kresťanských demokratov malo byť PVV lepšie či odbornejšie.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) v stredu požiadala predsedu vlády Fica, aby sa skúsil vrátiť k bráneniu a stráženiu demokracie a skúsil neodtláčať novinárov a postavil sa čelom k ich kritike. Ako ďalej uviedla počas rozpravy, Fico istého času vedel strážiť demokraciu.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v pléne uviedol, že rokujú o najdôležitejšom dlhodobom dokumente vlády SR. „Napriek tomu nás však o štyri roky nebudú ľudia hodnotiť podľa tohto vyhlásenia, ale podľa skutočných činov, ktoré zlepšia ich život,“  dodal.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Premiér Slovenskej republiky, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Parlament schválil programové vyhlásenie Ficovej vlády, jeden poslanec SNS na hlasovaní chýbal (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *