Väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové. Ktoré pri boji s korupciou obstáli najlepšie? (video)
Organizácie posudzovali strany a zameriavali sa na to, čo navrhujú pri problémoch, na riešenie ktorých pred časom vyzvali.
21.9.2023 (SITA.sk) – Z pohľadu právneho štátu a boja proti korupcii by najlepšie obstál program strany Demokrati. Za ňou nasleduje Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a strana Sloboda a solidarita.
Témy právneho štátu
Vyplynulo to z hodnotenia volebných programov organizáciou Via Iuris a Nadáciou Zastavme korupciu. Organizácie porovnali programy strán, hlasovania poslancov v parlamente o vybraných návrhoch a tiež kauzy z minulosti. Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu o tom informovali na štvrtkovej tlačovej besede.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Riaditeľka Via Iuris Katarína Batková informovala, že väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové a v programoch im nevenujú toľko pozornosti ako v predchádzajúcich voľbách, keď boli spravodlivosť a boj proti korupcii kľúčovými témami.
Organizácie posudzovali strany, ktoré mali za posledné mesiace v prieskumoch aspoň tri percentá a zameriavali sa na to, čo navrhujú pri problémoch, na riešenie ktorých pred časom vyzvali.
Najlepšie dopadli Demokrati
„Ide napríklad o zmenu paragrafu 363, reformu prokuratúry, úpravu legislatívneho procesu tak, aby sa na ňom mohla zúčastňovať verejnosť, ochranu novinárov, opatrenia proti hybridným hrozbám, reformu povoľovacích procesov stavieb, majetkové priznania a ďalšie,“ spresnili organizácie.
Pokračoval s tým, že najlepšie dopadol program Demokratov, ktorý sa s odporúčaniami Via Iuris a Nadácie Zastavme korupciu zhoduje na 94 percent.
Po Demokratoch nasleduje PS, ktorého program sa s odporúčaniami organizácii zhoduje na 72 percent. Ďalej je to KDH, ktorého program sa zhoduje na 56 percent, SaS (50 percent), Aliancia (28 percent) a Hlas-SD (17 percent).
„Na opačnom konci je Smer-SD, ktorý nemá v oblasti právneho štátu zverejnené žiadne opatrenie. S nulou skončila aj Sme rodina, ktorá má len štyri základné tézy, ako sú reforma prokuratúry a ďalšie oblasti právneho štátu vôbec neriešia,“ dodali organizácie.
Korupčné kauzy
„Program koalície OĽaNO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia obsahuje desať strohých bodov, v ktorých však chýbajú návrhy ohľadom boja proti korupcii a právneho štátu. Bod sme im udelili za verejne prezentovaný zámer upraviť paragraf 363,“ vysvetlil Andrej Krajňák z Via Iuris.
Ddodal, že hnutie Republika a Slovenská národná strana vo svojich programoch jasne deklarujú úmysel obmedzovať práva občianskej spoločnosti, a preto sú hrozbou pre demokraciu a právny štát. Ako ďalej uviedli organizácie, najmenej vo verejnom záujme hlasovali poslanci za Sme rodina, Hlas a Smer.
„Za zmeny, ktoré mohli zlepšiť právne prostredie alebo proti tým, čo ho poškodzovali, hlasoval najviac Tomáš Valášek z PS,“ doplnili organizácie a uzavreli s tým, že najviac korupčných káuz má Smer, Sme rodina, SNS a OĽaNO a priatelia.
Viac k témam: Korupcia, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk – Väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové. Ktoré pri boji s korupciou obstáli najlepšie? (video) © SITA Všetky práva vyhradené.