Advokáti označili za najnegatívnejší jav v roku 2019 komunikáciu viacerých sudcov s Kočnerom

17.11.2020 (Webnoviny.sk) – Advokáti považovali v roku 2019 za najnegatívnejší jav komunikáciu viacerých sudcov s neprávoplatne odsúdeným Marianom K. s cieľom ovplyvniť výsledok prebiehajúcich konaní.

Vyplýva to z prieskumu Slovenskej advokátskej komory (SAK) zameraného na právnu istotu, v ktorom takmer 500 advokátov hodnotilo desať vybraných právnych aktov a opatrení z roku 2019. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Najhoršie hodnotený jav

Komunikácia sudcov s Marianom K. je historicky najhoršie hodnoteným javom, ktorý doposiaľ v rámci Indexu právnej istoty advokáti posudzovali. V prieskume získal 1,37 bodu z desiatich, pričom známka vyššia ako päť posilňuje právnu istotu a známka nižšia ako päť oslabuje právnu istotu.

Trojicu opatrení s najnepriaznivejším dopadom na právnu istotu v roku 2019 dopĺňa nejednotné a netransparentné rozhodovanie správnych orgánov spojené s absenciou databázy ich rozhodnutí (1,51 bodu) a nepredvídateľné posudzovanie prípustnosti dovolaní zo strany Najvyššieho súdu SR (1,9 bodu).

Výber kandidátov

Negatívne hodnotili respondenti aj proces výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na pôde Národnej rady SR, v dôsledku ktorého orgán súdnej ochrany ústavnosti zostal niekoľko mesiacov v neúplnom zložení (1,96 bodu).

Pozitívne hodnotenie, naopak, dosiahlo uznesenie Ústavného súdu SR, ktorým pozastavil účinnosť zákona, ktorým sa moratórium na predvolebné prieskumy predĺžilo na 50 dní (7,01 bodu) a činnosť Komisie Súdnej rady SR vo vzťahu k sudcom podozrivým z nelegálneho alebo neetického konania v medializovaných kauzách (5,31 bodu).

Cieľom už tretieho ročníka projektu Index právnej istoty je monitorovať a hodnotiť úroveň ochrany právnej istoty v praxi orgánov tvorby práva aj aplikácie práva. Jeho podstatou je vyhodnotenie právnych aktov vydaných v predchádzajúcom kalendárnom roku z hľadiska ich vplyvu na kvalitu ochrany a kultivácie princípu právnej istoty v Slovenskej republike.

Viac k témam: advokáti, kauza
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti označili za najnegatívnejší jav v roku 2019 komunikáciu viacerých sudcov s Kočnerom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *