Čaputová sa stretla s Matovičom, podporuje zavedenie testovania na slovenských hraniciach (video)

5.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 4. novembra, 12:39

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje zavedenie testovania na koronavírus na slovenských hraniciach. Povedala to na stredajšej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády SR Igorom Matovičom (OĽaNO).

Viac o téme: Koronavírus

Ako dodala, oceňuje aj pravidelné testovanie antigénovými testami v domovoch sociálnych služieb či testovanie zdravotníckych pracovníkov. „Je veľmi dôležité, aby sme mali pod kontrolou aj to, kto do našej krajiny vstupuje,“ uviedla Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prezidentka ocenila, že vláda vytvorí možnosť permanentného testovania v jednotlivých okresných mestách. „Je skvelé, že ľudia, ak budú mať pochybnosti o svojom zdravotnom stave alebo pochybnosť o tom, keď boli v kontakte s pozitívnou osobou, si budú môcť touto rýchlou cestou overiť svoj zdravotný stav,“ skonštatovala Čaputová.

Zvýšená pozornosť nemocniciam

Zároveň vyzdvihla, že vláda zhodnotila situáciu a namiesto druhého celoplošného testovania pristúpila k testovaniu v najviac zasiahnutých okresoch. Premiéra Matoviča požiadala, aby sa venovala zvýšená pozornosť nemocniciam.

Na Slovensku nie je podľa prezidentky stav zdravotníctva v dobrej kondícii a aktuálne čelí neobvyklému náporu. To, čo je podľa nej kľúčové, je zdravotnícky personál.

Krivka nárastu COVID-19 na Slovensku už nie je taká strmá a, ako dodala prezidentka, je to jednak výsledkom prebiehajúceho testovania, ktoré sa udialo, ale aj všetkých limitov a obmedzení, ktoré v krajine platia.

Čaputová zdôraznila, že opatrenia považuje za racionálne. Ako dodala, podporuje všetky výzvy, ktoré smerujú k zodpovednému správaniu.

Matovič v tejto súvislosti uviedol, že plošné testovanie sa bude konať v menšom počte okresov aj vzhľadom na vyčerpanie zdravotníkov či príslušníkov Ozbrojených síl SR. V druhom kole testovania bude podľa neho o 40 percent menej odberových tímov. Ako dodal, Slovensko prichádza do ťažkého obdobia. „Nepodliehajme predstavám, že náš boj sme už vyhrali,“ povedal predseda vlády.

Treba sa správať opatrne

Matovič na stretnutí oboznámil prezidentku s opatreniami, akými sú napríklad testovanie na hraniciach, pravidelné testovanie zdravotníkov v nemocniciach, pacientov pri vstupe, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb. Rovnako tak testovanie zamestnancov kritickej infraštruktúry a kľúčových priemyselných podnikov.

„Nepodliehajme pokušeniu si myslieť, že keď sme raz dostali papier, že sme negatívni, všetko je v poriadku,“ dodal premiér s tým, že naďalej je potrebné správať sa opatrne.

Čaputová v tejto súvislosti skonštatovala, že vždy, keď nemá s premiérom rovnaké názory na niektoré veci, sú v kontakte a hľadajú najbližší spoločný termín na stretnutie.

„Stretnutie prebieha vždy v konštruktívnej debate a v konštruktívnej nálade. Je zrejmé, že niekedy sa nezhodneme v hodnotení niektorých javov. Sme rôzne osobnosti s legitimitou od voličov, ale obidvaja si veľmi silno uvedomujeme tú jednu spoločnú zodpovednosť, a to je nutnosť spolupracovať, konštruktívne komunikovať v prospech krajiny, a myslím, že toto sa nám darí,“ uzavrela hlava štátu.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Zobraziť fotogalériu k článku:
Celoplošné testovanie na Slovensku (fotografie)

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, premiér Slovenskej republiky, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa stretla s Matovičom, podporuje zavedenie testovania na slovenských hraniciach (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *