Čaputová v Košiciach privítala Karisa, spoločne si pozrú aj Spišský hrad (video+foto)

Hlavy štátov rokovali o viacerých témach.

29.3.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 28. marca 16:42

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok v Košiciach privítala estónskeho prezidenta Alara Karisa, ktorý pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska.

Počas spoločných rokovaní v košickej Starej radnici prezidenti diskutovali najmä o aktuálnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine, energetickej kríze, ale aj o dezinformáciách, hybridných hrozbách a digitalizácii. Navštívia aj estónsku spoločnosť Civitta, ktorá je súčasťou Creative Industry Košice.

Na stredu má estónsky prezident naplánované aj stretnutie s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a s Čaputovou si neskôr pôjdu pozrieť Spišský hrad.

Digitalizácia služieb štátu

Slovenská hlava štátu počas utorňajšej tlačovej konferencie skonštatovala, že s Estónskom máme veľa možností spolupráce a spoločných výziev. Obe krajiny si pripomínajú tridsiate výročie vzájomných diplomatických vzťahov.

Prezidenti spoločne diskutovali o možnostiach ďalšieho rozvoja spolupráce medzi obomi krajinami, pretože podľa prezidentky spoločne čelia mnohým výzvam. Ide napríklad o oblasť digitalizácie, kde Čaputová považuje Estónsko za krajinu, ktorá je pre Slovensko veľkou inšpiráciou. Obzvlášť, pokiaľ ide o digitalizáciu služieb štátu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva estónskeho prezidenta na Slovensku (fotografie)

Iba pred pár týždňami sa tam uskutočnili parlamentné voľby, kde väčšina obyvateľov hlasovala práve elektronicky. Predmetom záujmu Slovenska je aj praktická spolupráca a podpora biznisu. Ďalšou oblasťou spolupráce je oblasť školstva.

„Estónsko má školstvo alebo školský systém, ktorý je hodnotený ako najlepší v rámci Európskej únie,“ povedala slovenská prezidentka a dodala, že na toto stretnutie bude nadväzovať návšteva ministra školstva, ktorá bude zameraná na konkrétnosti možnej spolupráce a inšpirácie, nakoľko na Slovensku prebieha reformné úsilie v oblasti školstva.

Hybridné hrozby a dezinformácie

Ďalšou spoločnou oblasťou a výzvou, ktorej obe krajiny čelia, je podľa Čaputovej oblasť hybridných hrozieb, a v rámci nich šírenie dezinformácií, do veľkej miery z Ruska.

„Vieme posilniť našu spoluprácu, pretože tu je potrebné prijať efektívne opatrenia na rôznych úrovniach. Spolupracujeme v tejto oblasti aj v rámci Európskej únie,“ skonštatovala prezidentka, podľa ktorej téma dezinformácií veľmi úzko súvisí s témou bezpečnosti alebo bezpečnostnej situácie globálne aj v regióne.

Čaputová vníma Estónsko ako krajinu, ktorá poskytuje veľkú pomoc v rôznych smeroch vrátane vojenskej pomoci. V prepočte na počet obyvateľov sú prví na svete, pokiaľ ide o hodnotu poskytnutej vojenskej pomoci Ukrajine. „Máme veľa spoločných pohľadov z hľadiska toho, akým spôsobom pomôcť Ukrajine práve preto, že je to výsostne náš národný bezpečnostný záujem,“ zdôraznila Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Estónsky prezident, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Čaputová v Košiciach privítala Karisa, spoločne si pozrú aj Spišský hrad (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *