Celoplošné testovanie bude mať aj druhé kolo, ale výnimku dostalo 25 okresov (video)

3.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 3. novembra 11:31

Druhé kolo celoplošného testovania bude. Na tlačovom brífingu počas rokovania Ústredného krízového štábu to uviedol premiér Igor Matovič.

Viac o téme: Koronavírus

Okresy, v ktorých percento pozitívnych bolo nižšie ako 0,7 percenta, však dostanú výnimku. Ide o 25 okresov, a to zväčša na juhu Slovenska, okrem Dunajskej Stredy. Výnimku dostanú aj Košice a Bratislava.

Testovanie prebehne druhýkrát v 45 okresoch

Testovanie počas najbližšieho víkendu sa bude podľa premiéra týkať 54 % obyvateľov v porovnaní s predošlým kolom. „Ale riešime 77 % problému v prepočte, keď sme zvážili množstvo pozitívnych testov na počet obyvateľov,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo obrany už zverejnilo aj zoznam okresov, v ktorých testovanie prebehne. Rezort obrany bude podľa ministra Jaroslava Naďa (OĽaNO) apelovať na starostov a primátorov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, aby využili infraštruktúru, ktorú vybudovali už na prvé kolo celoplošného testovania. Snahou bude tiež ponechať tie isté tímy, ktoré boli počas prvého kola na jednotlivých odberových miestach.

Regionálne veliteľstvá Okresy
Malacky Senica
Skalica
Martin Dolný Kubín
Martin
Námestovo
Turčianske Teplice
Michalovce Humenné
Medzilaborce
Michalovce
Snina
Sobrance
Vranov nad Topľou
Prešov Bardejov
Kežmarok
Levoča
Poprad
Prešov
Sabinov
Stará Ľubovňa
Stropkov
Svidník
Rožňava Gelnica
Spišská Nová Ves
Ružomberok Liptovský Mikuláš
Ružomberok
Tvrdošín
Sereď Dunajská Streda
Topoľčany Partizánske
Prievidza
Topoľčany
Trenčín Bánovce nad Bebravou
Ilava
Myjava
Nové Mesto nad Váhom
Považská Bystrica
Púchov
Trenčín
Zvolen Banská Bystrica
Brezno
Detva
Zvolen
Žilina Bytča
Čadca
Kysucké Nové Mesto
Žilina

Naď ďalej povedal, že pilotné testovanie a prvé kolo celoplošného testovania sa ukázali ako efektívne nástroje v snahe zamedzenia šírenia ochorenia medzi obyvateľmi. „Potrebujeme stabilizovať všetky regióny a nemôžeme sa uspokojiť s dobrou situáciou v niektorých častiach Slovenska. Veď ako sa hovorí, jedna bitka vojnu nevyhráva,“ zdôvodnil. Minister verí v pochopenie a podporu všetkých, ktorí sa na testovaní podieľajú, a tiež obyvateľov, ktorí sa na ňom majú zúčastniť.

Mobilné odberové miesta v mestách

Premiér tiež informoval, že Ústredný krízový štáb schválil zriadenie mobilných odberových miest vo všetkých okresných mestách.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Zobraziť fotogalériu k článku:
Celoplošné testovanie na Slovensku (fotografie)

Fungovať by mali od nasledujúceho týždňa. Určené budú výhradne na testovania antigénovými testami. „Ktokoľvek, kto v tom danom okrese bude chcieť ísť z akéhokoľvek dôvodu na bezplatný antigénový test, bude mať v každom jednom okrese k dispozícii takéto mobilné odberové miesto,“ uviedol predseda vlády.

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

Informoval tiež o tom, že všetci zdravotníci, ktorí pracujú v nemocniciach, budú dvakrát do mesiaca testovaní antigénovými testami a rovnako všetci pacienti, ktorí vstupujú do nemocnice. Týka sa to taktiež všetkých zariadení sociálnych služieb.

Určená bude aj kritická infraštruktúra štátu, napríklad polícia, prokuratúra, vojsko alebo iné kriticky významné priemyselné podniky, ktoré budú mať rovnako k dispozícii antigénové testy na pravidelné testovanie v dvojtýždňovom intervale.

Kontroly a testy na hraniciach

Zabezpečí sa tiež kontrola na hraniciach. Zníži sa počet hraničných priechodov, ktoré budú otvorené. „Obmedzí sa aj otváracia doba s cieľom, aby sme zabezpečili testovanie každého, kto cez hranice bude chcieť prejsť,“ vysvetlil Matovič.

Týkať sa to bude podľa ministra obrany všetkých, ktorí budú prechádzať cez hranice, a teda nielen občanov Slovenska. Premiér predpokladá, že sa na hraniciach urobí vyše milióna testov týždenne. Považuje to za dostatočné množstvo testov na to, aby zostal počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.

V okresoch, ktorých sa toto druhé kolo týkať nebude, budeme identifikovať obce, v ktorých by situácia podľa výsledku v prvom kole naznačovala, že tam vzniklo ohnisko nákazy,“ dodal premiér s tým, že testovať sa budú individuálne obce aj v zelených okresoch.

Náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko vyzval miestne samosprávy, aby zabezpečili plynulý nástup ľudí na testovanie. „Druhá vec, ktorú potrebujeme, je, aby ľudia využívali testovacie miesta tam, kde bývajú,“ povedal. Upozornil totiž na to, že testovanie prispieva k úbytku personálu aj u Ozbrojených síl SR.

Viac k témam: Celoplošné testovanie, COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Celoplošné testovanie bude mať aj druhé kolo, ale výnimku dostalo 25 okresov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *