Chorvátsko splnilo podľa Rady Európskej únie podmienky na uplatňovanie pravidiel Schengenského priestoru

Chorvátsko od svojho pristúpenia k Európskej únii uplatňuje ustanovenia schengenského acquis s výnimkou ustanovení o zrušení kontrol na vnútorných hraniciach.

11.12.2021 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok dospela k záveru, že Chorvátsko splnilo podmienky nevyhnutné na úplné uplatňovanie pravidiel Schengenského priestoru.

Overenie, že Chorvátsko splnilo podmienky nevyhnutné na uplatňovanie všetkých častí schengenského acquis, je predpokladom na to, aby Rada EÚ mohla prijať nadväzujúce rozhodnutie umožňujúce zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach. Rada o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Chorvátsko od svojho pristúpenia k uplatňuje ustanovenia schengenského acquis s výnimkou ustanovení o zrušení kontrol na vnútorných hraniciach. V súlade s aktom o pristúpení Chorvátska k EÚ sa tieto kontroly môžu zrušiť len na základe rozhodnutia Rady EÚ, keď sa v súlade so schengenskými hodnotiacimi postupmi overí, či Chorvátsko spĺňa príslušné podmienky.

Schengenské hodnotenie Chorvátska sa uskutočnilo v rokoch 2016 až 2020. V októbri 2019 Európska komisia (EK) skonštatovala, že Chorvátsko prijalo opatrenia potrebné na zabezpečenie podmienok na úplné uplatňovanie schengenského acquis. Posledný akčný plán pre hodnotené oblasti EK uzavrela vo februári 2021.

Viac k témam: Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk – Chorvátsko splnilo podľa Rady Európskej únie podmienky na uplatňovanie pravidiel Schengenského priestoru © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *