Dôvera v políciu sa buduje postupne od radových policajtov, tvrdí rektorka policajnej akadémie

22.11.2020 (Webnoviny.sk) – Dôvera v políciu sa buduje vďaka každému jednému členovi Policajného zboru SR. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla rektorka Akadémie policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Reagovala tak na policajnú akciu Očistec, v rámci ktorej boli zadržaní a obvinení aj vysokí policajní funkcionári.

Kurilovská zdôraznila, že dôvera sa buduje od úplných základov, teda už od policajtov prvého kontaktu, no zrúti sa, ak si policajné špičky „vytvoria štát v štáte“.

Uzurpovanie si moci

Rektorka podotkla, že ak sa potvrdí a dokáže všetko, čo ukázala táto akcia, išlo o skutočne bezprecedentné uzurpovanie si moci.

Zistenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ju pri tejto akcii šokovali rovnako, ako tie v prípade zadržaných sudcov.

„Aby si niekto úplne mimo polície uzurpoval určitú moc a jemu sa potom podriaďovali tí, ktorí mali vykonávať spravodlivosť a odhaľovať trestné činy, a konali pravý opak v záujme mocenských a peňažných skutočností, tak to je neuveriteľné,“ konštatovala.

Kurilovská tvrdí, že uvedeným situáciám sa môže predísť, a to napríklad postupným odhaľovaním a trestaním takýchto trestných činov.

Obvinené viaceré osoby

Významnú úlohu môže podľa nej zohrať práve to, že sa podozrenia dokážu a padne rozhodnutie o vine a treste.

„Nechcem tým povedať, že teraz by mala polícia a prokuratúra a súdy konať tak, aby sme sa snažili silou mocou niečo dokázať a postupovať možno nie v medziach zákona, to v žiadnom prípade. Skutočne tým myslím, že tou prevenciou naozaj môže byť odhalenie a potrestanie takýchto osôb či skupín,“ vysvetlila.

Polícia 5. novembra zadržala v rámci akcie Očistec viaceré osoby, vrátane bývalých vysokých policajných funkcionárov.

Obvinení sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Viac k témam: akcia „Očistec“
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôvera v políciu sa buduje postupne od radových policajtov, tvrdí rektorka policajnej akadémie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *