Europoslankyňa Lexmann kritizuje Úniu pre partnerstvo s Azerbajdžanom. Pre Arménsko chce humanitárnu pomoc

Podľa jej názoru by únia nemohla zmluvu o strategickom partnerstve uzavrieť, ak by pristupovala k zahraničnej politike principiálne.

2.10.2023 (SITA.sk) – Je neakceptovateľné, aby Európska únia vzhľadom na tragickú situáciu kresťanských Arménov utekajúcich z Náhorného Karabachu stále považovala Azerbajdžan za strategického partnera. Uviedla to europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), ktorá poukazuje na humanitárnu krízu v Náhornom Karabachu a zhoršujúcu sa ľudskoprávnu situáciu v tejto krajine.

Podľa jej názoru by únia nemohla zmluvu o strategickom partnerstve uzavrieť, ak by pristupovala k zahraničnej politike principiálne.

Utrpeniu sa dalo predísť

„Zastávam názor, že ak by EÚ bola skutočným lídrom a naplno využila svoju strategickú pozíciu v regióne, tomuto veľkému ľudskému utrpeniu sme mohli predísť. Opakovane som v posledných rokoch adresovala najvyšším predstaviteľom EÚ naliehavé výzvy na revíziu našich vzťahov s diktátorským režimom v Azerbajdžane, na podporu arménskej demokracie a celkového úsilia Arménska na dosiahnutie mieru a bezpečnosti,“ skonštatovala Lexmann.

Humanitárna katastrofa

To, čo dnes vidíme, sú podľa nej etnické čistky kresťanského arménskeho obyvateľstva v Náhornom Karabachu zo strany azerbajdžanského režimu. Vyše dve tretiny obyvateľstva už utiekli, ďalší odchádzajú každý deň, zanechávajú za sebou domov a všetok svoj majetok.

„Ide o obrovskú humanitárnu katastrofu, kde je momentálne urgentnou výzvou pre EÚ poskytnúť humanitárnu pomoc,“ dodala europoslankyňa.

Viac k témam: Azerbajdžan, Europoslankyňa, Humanitárna pomoc, Kresťania, Náhorný Karabach
Zdroj: SITA.sk – Europoslankyňa Lexmann kritizuje Úniu pre partnerstvo s Azerbajdžanom. Pre Arménsko chce humanitárnu pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *