Fico si uvedomuje, že vláda si netrúfne na rozohnanie protestov, hovorí politológ

Doteraz boli verejné zhromaždenia Smeru-SD pokojné, môžu ich však zneužiť extrémisti či chuligáni. Podľa politológa ide o riziko, ktoré je pri akýchkoľvek protestoch a je na Smere-SD, či dokáže svoje podujatia udržať pod kontrolou.

14.12.2021 (Webnoviny.sk) – Konfrontácia v spoločnosti je veľmi silná a Robert Fico sa rozhodol, že sa ju bude snažiť využívať vo svoj prospech.

Na druhej strane pri riešení pandémie, ktorá si nevyberá podľa politických preferencií, by bolo vhodné minimálne o protipandemických opatreniach viesť širšie konzultácie naprieč politickým spektrom. Toto sa však nedeje.

Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak v súvislosti s protivládnym protestom, o ktorom hovoril tento týždeň v utorok predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Fico.

Sväté právo

Podľa politológa je jasné, že konfrontáciu volí jedna aj druhá strana a každá využíva svoje možnosti. „Fico je v tejto konfrontačnej agende mimoriadne úspešný. V tomto je naozaj doma,“ poznamenal Marušiak.

Smer-SD organizoval verejný protest v septembri na Deň ústavy v Košiciach, v októbri v Rimavskej Sobote a 17. novembra po skončení snemu strany sa udialo protestného zhromaždenie pri pamätníku Alexandra Dubčeka pred budovou parlamentu v Bratislave.

„My si myslíme, že právo verejne vysloviť názor voči tejto vláde je sväté právo a žiadny lockdown nemôže zabrániť občanovi SR, ktorý chce prísť na nejaké zhromaždenie a zakričať tejto vláde nie,“ tvrdil Fico.

Prehĺbenie konfliktu v spoločnosti

Marušiak hovorí, že Fico má pravdu v tom, že každý má právo verejne vysloviť názor voči vláde, ale ide o to, akým spôsobom sa vysloví.

„Myslím si, že Fico si uvedomuje, že vláda si zrejme netrúfne na rozohnanie takýchto protestov aj s ohľadom na svoju volebnú podporu a že tie protesty sú rozsiahle. To by ešte prehĺbilo konflikt v spoločnosti,“ usúdil politológ.

Doteraz boli verejné zhromaždenia Smeru-SD pokojné, môžu ich však zneužiť extrémisti či chuligáni. Podľa politológa ide o riziko, ktoré je pri akýchkoľvek protestoch a je na Smere-SD, či dokáže svoje podujatia udržať pod kontrolou.

Radikalizácia spoločnosti

„Je evidentné, že Fico vsadil na radikálne, až antisystémovo, dokonca až na extrémisticky orientovaný elektorát. Je výzva pre Fica a jeho stranu, do akej miery sa chcú dostať do vleku takýchto zoskupení. Môžu prispieť k radikalizácii spoločnosti, ale môžu až aj veľa stratiť z hľadiska svojho vlastného koaličného potenciálu po najbližších voľbách,“ mienil Marušiak.

Parlament tento týždeň v utorok odmietol program dvoch mimoriadnych schôdzí, pod ktorými boli podpísaní poslanci Smeru-SD a časť nezaradených zákonodarcov.

Fico následne reagoval, že nie je iná cesta, ako hovoriť „našu pravdu“. „Budeme pripravovať jeden veľký protivládny protest, ktorý sa bude týkať zdražovania, ignorovania základných potrieb ľudí v tejto krajine. Budeme protestovať proti hrubému porušovaniu ľudských práv, demokracie,“ vyhlásil šéf Smeru-SD.

Viac k témam: COVID-19, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, Politológ, Predseda strany Smer-SD, Protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico si uvedomuje, že vláda si netrúfne na rozohnanie protestov, hovorí politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *